Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 39

Thread: Tva La Incasare

  1. #21
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Citat Original a fost postat de petrisor Vezi Post
    Buna ziua,
    am creat analiticele 4428.1 si 4428.2. In nomenclatoare -> parteneri -> configurari contabile am trecut .1 la creditori si .2 la debitori in casutele pentru TVA neexigibil pt facturi cu TVA la incasare. Imi apare urmatorul mesaj de eroare: Atasament 58.
    Versiunea este 709.09. Se poate face ceva, sau se remediaza intr-o versiune viitoare ?
    daca nu ma insel, refacere completa jurnal ar trebui sa rezolve aceasta problema.

  2. #22
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    La refacere completa jurnal si refacere stocuri/solduri apare eroarea.

  3. #23
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    am intampinat aceeasi problema doar ca eu creasem analiticele in decembrie si nu s-au preluat decat dupa ce am inchis luna.

  4. #24
    Data inscrierii
    December 2010
    Locatie
    bacau
    Posturi
    71

    Implicit

    Am avut 2 cazuri in care pe configurari parteneri am batut .01 sau .1 si de fapt iesea ,01 si ,1 adica trebuia sa folosesc tasta . din partea dreapta de pe tastatura. daca era virgula in loc de punct imi dadea eroarea de mai sus. Poate va ajuta...

  5. #25
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    testing si danyela, din pacate nu merge.
    Deocamdata las analiticele deoparte si folosesc un filtru la fisa contului 4428, astfel incat sa rezulte soldul aferent TVA la incasare. Poate se rezolva intr-o versiune viitoare.

  6. #26
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    11

    Implicit nu pot crea analitice la ct 4428

    am instalat versiunea 709.10, am adaugat analtice la ct 4428 si la configurarea contabila partener tipic imi cere analitic la analiticul deja existent pt magazine
    nu stiu cum sa creez filtru pt magazine si pentru tva la incasare daca renut la analitice
    puteti sa ma ajutati?

  7. #27
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    1. Liste -> contabile -> fisa de cont -> click dreapta -> filtrare lista -> coloana "cont corespondent" -> conditie "nu contine" -> valoare1 "371" -> filtru activat "da". Daca aveti varianta extinsa puteti salva noua lista -> salvare versiune noua (click dreapta). Coloana sold nu o luati in considerare daca ati avut sold initial la 4428 la 01.01.2013, ci faceti diferenta intre debit si credit.

    2. Liste -> contabile -> fisa de cont (2) -> click dreapta -> filtrare lista -> "simbol cont corespondent" -> "nu contine" -> "371" -> filtru activat "da". Valabil cu varianta extinsa. Puteti pastra doar coloanele debit si credit si sa configurati pagina in format portret.

    3. Liste -> contabile -> fisa SAH. Alegeti 4428 -> dublu click debit (luati totalul conturilor 401 + 4427), din care scadeti creditul (totalul conturilor 411 + 4426).

  8. #28
    Data inscrierii
    March 2011
    Posturi
    2

    Implicit

    Am instalat versiunea 709.10, am creat analiticele descrise in instructiuni dar la configurarile contabile campul TVA neex. pt. facturi cu TVA la incasare aferent debitorilor, unde ar teebui sa scriu.5 nu este activ . Efectiv nu pot scrie nimic in acest camp. Aveti vre-o idee?

    LE: Sunt obosit. Am sarit peste primii 2 pasi - nu am modificat cele 2 constante.
    Ultima oara editat delaviniu; 12 February 2013 la 00:15

  9. #29
    Data inscrierii
    December 2010
    Locatie
    bacau
    Posturi
    71

    Implicit

    Cum se face acum corelatia intre jurnale si balanta contabila? sau nu se mai face? am o factura de la rompetrol cu tva deductibil 50% pe care o platesc luna viitoare. Pe factura imi face nota ex: 602.02=401=100
    442.08.02=401=24 si
    602.02=442.08.02=12 astfel ca in balanta am sold 12 lei la 442.08.02, dar in jurnalul de cumparari imi apare sold la tva neex 24 lei, iar pe coloana de nedeductibil nimic. Inteleg ca e corect sa fie pe coloana la nedeductibil in luna in care devine deductibil, adica in momentul platii, dar ce fac cu diferenta dintre soldul la tva neex din jurnal si din balanta? si care se declara in 300: 24 lei din jurnal sau 12 lei din balanta? multumesc.

  10. #30
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    4

    Implicit

    La voi cum sunt inregistrarile la achizitia de benzina-motorina cu bon fiscal?
    302.02=401
    4426=401?

    dupa care va rog sa-mi spuneti in ce coloana apare in jurnalul de cumparari baza si TVA-ul la bonul fiscal respectiv, ca la mine apare in coloana cu tVA 9% desi nu am folosit nicaieri TVA cu 9%

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •