Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 39

Thread: Tva La Incasare

  1. #11
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Citat Original a fost postat de tanaseirena Vezi Post
    N-am inteles foarte bine si poate imi da cineva un raspuns. Vom crea analitc la contul 442.08 pentru fiecare furnizor si client in parte? Daca avem 100 de clienti vom avea 100 de analitice?
    Pai cum sa faceti pentru fiecare in parte? Fiecare furnizor/client are o caracterizare contabila, aia trebuie modificata daca doriti sa creati analitice. In documentatia pe care cei de la Winmentor au pus-o pe site langa versiune se vede clar ca e macheta de caracterizare contabila parteneri. Daca aveti mai multe caracterizari, modificati pe fiecare in parte.

  2. #12
    Data inscrierii
    December 2012
    Posturi
    50

    Implicit

    Citat Original a fost postat de lili_nemeti Vezi Post
    Buna ziua,
    Am instalat noua versiune dar la constante generale nu am cele 2 constante adaugate: "Firma aplica TVA la incasare" si "Nr. de zile pentru colectare automata TVA neexigibil"
    Ce trebuie sa fac cu exceptia verificarii de structuri?
    Multumesc

    Descarca si citeste instructiunile in format .pdf de pe site (de pe Download) cu configurarile/setarile ce trebuie facute si te lamuresti. Eu am citit documentele pdf atasate in folderul ce trebuie descarcat pentru instalare si au mers toate setarile.

  3. #13
    Data inscrierii
    November 2010
    Posturi
    24

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ovydyu Vezi Post
    BUNA ZIUA!
    vor fi facute modificari in program ptr aplicarea sistemului tva la incasare ?
    am inteles ca se aplica de la 1 ianuarie 2013, nu ?
    am pus versiunea noua (3200705.03) si avem o mica problema, la sabloanele de note contabile.
    pe contabile -> sabloane note contabile diverse -> nu ne mai lasa nici sa intram pe detalii pe oricare din ele, nici sa adaug sabloane noi...
    eroarea afisata este List index out of bounds (16) si in partea de jos a eranului se opreste la pregatire nclaseb...
    am incercat cu verificare, reindexare baze de date, dar tot asa e...
    ma puteti ajuta, va rog ?
    ovydyu

  4. #14
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ovydyu Vezi Post
    am pus versiunea noua (3200705.03)....
    ma puteti ajuta, va rog ?
    Versiunea care ati instalat-o este veche. Actuala versiune oficiala a pachetului de programe WinMENTOR este 3200708.02 si contine corectii, inclusiv referitor la problema semnalata de catre dvs.

    Succes.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  5. #15
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Sa modificat ceva la varaianta 708 fata de 705 ca nu mai apare la tva dedus la plata, chiar daca setez ca furnizorul aplica tva la incasare, in versiunea 705 imi aparea corect, insa in 708 face la fel ca in prima versiune cu tva la incasare nu tine cont de faptul ca are setat "D" la tva de pe factura furnizorului.

    Multumesc

  6. #16
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Am si eu o intrebare referitor la integistarile TVA la incare:
    Eu sunt platitor de TVA la incasare:
    am creat analitic 442.08-1 si 442.08-2 (pentru TVA la incasare)
    am facut configurarile din Caracterizarea contabila partener pentru partenet tipic cu -2 pe ultimele doua pozitii .
    Primesc o factura cu chitanta de la Altex de exemplu care nu e cu TVA la incasare.
    Introduc factura si-mi duce TVA pe 442.08-2 si numai cand introduc chitanta in duce TVA in 442.06.
    Este obligatoriu sa treaca TVA prin 442.08 sau am posibilitatea sa-l duc direct in 442.06?
    Va multumesc.

  7. #17
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Valoarea bifei de pe factura de intrare Tva dedus la plata este data de constanta indiferent de bifa de pe factura furnizorului. In cazul dvs constanta este pe da pentru ca aplicati tva la incasare, deci nota contabila va fi cu 4428. In 4426 se duce numai in momentul platii.

  8. #18
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Citat Original a fost postat de MARIA Vezi Post
    am creat analitic 442.08-1 si 442.08-2 (pentru TVA la incasare)
    am facut configurarile din Caracterizarea contabila partener pentru partenet tipic cu -2 pe ultimele doua pozitii .
    Buna ziua,
    am creat analiticele 4428.1 si 4428.2. In nomenclatoare -> parteneri -> configurari contabile am trecut .1 la creditori si .2 la debitori in casutele pentru TVA neexigibil pt facturi cu TVA la incasare. Imi apare urmatorul mesaj de eroare: Atasament 58.
    Versiunea este 709.09. Se poate face ceva, sau se remediaza intr-o versiune viitoare ?

  9. #19
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Si daca completati toate 4 analiticele, nu este totul ok?
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  10. #20
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Din pacate, nu. In cel mai rau caz, pana se remediaza situatia, se poate folosi un filtru la fisa contului 4428, pentru urmarirea soldului aferent TVA la incasare. Desigur, fara a se mai crea analitice la 4428.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •