Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8

Thread: Datecs Mp55

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit Datecs Mp55

    Lucrez cu Datecs MP 55 prin emulare.
    Sistemul e OK dar am o problema cu avansurile.
    Incasez avansuri de la persoane fizice prin casa de marcat si listez factura dupa aceea.
    Imi vine marfa comandata. Daca fac bon prin emulare trebuie sa trec marfa si sa stornez avansul. Totul e ok pana la tiparirea bonului in sensul ca avansul stornat adica cu minus pe bon il trece cu plus.Si ca sa rezolv problema trebuie sa emit prima data factura si apoi sa o incasez prin casa de marcat mod care nu imi convine pt ca se incarca rulajul ctului 473. Setarile sunt facute dupa instructiunile celor de la mentor.Sunt ceva setari speciale pentru a putea tipari bonuri care contin sume cu minus?
    De asemenea prin emulare nu pot sa scot sume din casa de marcat intrare si extragere numerar , de exemplu pentru a merge sa depun banii la banca.

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Posturi
    8

    Implicit

    Oooo, ce cutie a Pandorei s-a deschis cu problema asta.... Din cate stiu eu, la casele de marcat Datecs doar unele modele si dintre acestea, cele care lucreaza cu un anumit driver (Textsell.exe) sunt "capabile" de aceasta performanta. Dar si in cazul in care v-ati nascut in aceasta zodie norocoasa nu puteti desface sampania... Obligatoriu, bonul nu trebuie sa inceapa cu articolul cu valoare negativa, pt ca imediat casa de marcat... se blocheaza. Dar urat, a trebuit sa sun distribuitorul de case (doamna Ana Cehan, o persoana extrem de amabila si mai ales documentata - amabil e si bodyguard-ul de la intrare, dar ce folos). Deci, daca aveti un anumit model de casa (MP 55 e ok din cate stiu eu), un anumit driver (textsell) si nu incepeti bonul cu valoarea negativa, va puteti incumeta sa listati un bon care sa contina pe undeva o valoare negativa. Succesuri.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    5

    Implicit datecs mp55

    intradevar teb .stiut cate ceva de casele Datecs in mod emulare tastatura.
    la datecs 55 avand un driver mai vechi de cand au aparut cele mari cu sertar
    stornarea e dificila, CASELE SE BLOCHEAZA IN TOTAL LA CITIREA SEMNULUI "-"
    eu recomand ca solutie la problema mentionata modelul mp 55-B care are driver intern mai nou si ,in general la datecs driver datprint 1.3 care se zice ca e mai lent la print bon , dar din experienta e mai , mult mai , stabil.
    ma puteti contacta la nr . de site www.winmentor.ro sectiunea distribiutori bacau
    iulian Machidon comstoc bacau

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Va multumesc pentru raspunsuri dar mai am intrebari:
    1. Unde vad versiunea de driver utilizat.Am licenta pentru DATPRINT.
    2. Am reusit performanta de a lista cu minus dar numai sume mici 1 doi lei, imi scrie platit numerar nu ceea ce scrie pe bon.
    3.Tot nu reusesc sa fac iesiri numerar sau sa pun bani numerar in casa.
    4.Am studiat si documentatia pusa la dispozitie de winmentor despre casele datecs si spuneau ca programul functioneaza cel mai bine cu versiunea DATPRINT 3.1. Daca eu am o versiune mai noua (o sa verific daca imi spuneti cum) pot sa o schimb cu cea veche? Licenta pentru DATRINT va mai fi valabila?
    5.Cum pot sa numerotez bonurile astfel incat in program sa am numerele de pe bonurile listate?

    va multumesc anticipat.
    Ultima oara editat deMARIA; 05 March 2009 la 12:04 Motiv: Adaugare intrebare 5

  5. #5
    Data inscrierii
    September 2008
    Posturi
    8

    Implicit

    1. Pp ca pe undeva pe acolo... :-) Glumesc, dar exista un About pe undeva din cate retin.
    2. Daca functioneaza aiurea, inseamna ca nu va puteti baza deloc pe driver-ul asta in situatia dvs...
    3. Nu cred ca inteleg.
    4. Contactati distribuitorul de case, el cred ca v-ar lamuri mai repede si cu ce versiune si daca va costa ceva sa o schimbati.
    5. Nu stiu daca se poate, dar mai verific si revin.

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Citat Original a fost postat de MARIA Vezi Post
    De asemenea prin emulare nu pot sa scot sume din casa de marcat intrare si extragere numerar , de exemplu pentru a merge sa depun banii la banca.
    De ce cautati solutii complexe la probleme simple? Tipariti un raport z, si puteti scoate banii din casa. Si gata... Nu spune nimeni faptul ca in fiecare zi trebuie sa aveti doar un singur raport z. Dimpotriva, daca cumva lucrati in schimburi, atunci este normal sa aveti cel putin 2 z-uri... Dar si daca nu lucrati in schimburi, puteti avea si 5 z-uri pe zi... spre exempu, a venit cineva sa va instruiasca, de 5 ori in aceeasi zi, deci de 5 ori a pus casa in modul scolarizare, deci v-a tiparit 5 z-uri...

    Noi asa facem, indiferent de modelul casei de marcat: 1. se introduce fondul de casa... 2.banii incasati raman obligatoriu in sertar pe parcursul lucrului, impreuna cu fondul de casa. 3.la final de tura sau de zi, sau cand avem chef, se retrage fondul de casa, dupa care se tipareste un raport z. Cu aceasta ocazie, se scot banii din sertarul casei, lasand acolo doar fondul de casa (care este stabilit la o suma fixa, sa zicem 200 lei). Lucrul se reia de la pasul 1.

    Mie personal, mi se pare anormal sa scot bani din sertarul casei oridecateori am chef (ca ii dau sefului, ca ii depun la banca, nu conteaza motivul): banii ii scot din sertar doar dupa ce am dat un z, si se face un monetar cu valoarea bancnotelor scoase (stiu ca nu mai e obligatoriu), care se preda la contabilitate impreuna cu z-ul...

    Si, cand v-ati saturat complet de modul complicat de lucru al caselor datecs, luati un "sapel smart" sau macar un "sapel shop", si ati scapat de orice problema... Personal consider ca, daca achizitia unui echipament contribuie la imbunatatirea sanatatii operatorului, atunci acest lucru merita. In exemplul dvs, aveti probleme cu casa de marcat... eliminati problemele, eliminand casa de marcat; alt exemplu: monitoare lcd pentru a proteja ochii; ups-uri pentru a proteja nervii celor ce isi pierd documente sau li se strica bazele de date etc...
    Succes.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Va multumesc pentru raspunsuri.
    Supremeon imi place cum gandesti dar in mare parte nu se poate aplica ceea ce spui.Pana acum asa am lucrat cu banii din casa si cred ca asa va functiona in continuare.
    Raman totusi celelate probleme de rezolvat. Nu sunt atat de stringente dar sunt totusi probleme care trebuie rezolvate.Poate pe parcurs.

  8. #8
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    ?mi cer scuze, dar, te rog, fă-mă să ?nţeleg!

    De ce vrei să scoţi bani din casă fără să generezi un Z şi să completezi un monetar? Nu este logic ca acei bani care ?i scoţi din sertarul caseriei să ajungă (teoretic) mai ?nt?i ?n cassa firmei (document justificativ= raportul Z şi monetarul cu nr. de bancnote din fiecare fel), iar abia apoi să fie depuşi la bancă, sau daţi administratorului pentru a face achiziţii/plăţi etc ? E normal să zboare aşa banii din caserie?
    Biata caseriţă sau casier cum mai gestionează banii? Ar lucra foarte lejer şi liniştit dacă ar şti că tot ceea ce ?ncasează pune ?ntr-un sertar care se deschide (singur) numai c?nd tipăreşte un bon, iar la final de tură, de zi, sau c?nd este necesar (vrea cineva să meargă la bancă), ?şi tipăreşte un Z, face un monetar, şi scoate banii, pe care ?i predă, şi a scăpat de griji... părerea mea...
    Şi se predau mereu toţi banii de pe Z, nu parţial. Răm?ne ?n casă doar fondul de casă, care se numără, iar surplusul este bacşiş-ul caseriţei, care şi-l ia. Ce faceţi voi apoi cu banii, că o parte ?i depuneţi la bancă, o parte ?i păstraţi la caseria firmei, sau plătiţi un furnizor, etc, nu este treaba caseriţei, ea a predat banii, are documentele şi totul ?i este clar şi limpede; ?şi vede mai departe de treabă şi de clienţi...

    Consultă puţin manualul casei de marcat (eu nu mă pricep prea bine la aceste modele, pe care le consider ilegale) şi vezi dacă tastatura casei permite efectuarea de "operaţii de cont", adică introduceri şi retrageri de numerar, astfel ?nc?t, ?n orice moment, dacă vine garda, suma de pe raportul x (nefiscalul) să coincidă cu suma banilor din sertar... casele sapel permit acest lucru...
    Datecs-urile mi se par o t?mpenie... multe dintre ele nu au nici măcar rolă martor, ceea ce este ilegal...

    ?ncă o curiozitate de-a mea: de ce te deranjează rulajul la 473? Nu este firesc? Acele ?ncasări sunt operaţii ?n curs, chiar numele contului... ?ncasarea efectivă va apare ?n registrul de casă, şi, deci, şi ?n contabilitate, după ce s-a ?nregistrat monetarul-ul, care este documentul justificativ, ?n cărţile de contabilitate, pentru ?nregistrarea veniturilor din v?nzarea mărfurilor, implicit şi a cheltuielilor aferente aceste venituri, precum şi pentru ?nregistrarea banilor ?ncasaţi... de c?nd monetarul nu mai este obligatoriu, a fost ?nlocuit de Z... p?nă se face monetarul sau Z-ul, sumele acelea sunt "?n curs"... foloseşte alt cont, dacă vrei...

    ?n ceea ce priveşte pct 5 din postul tău de mai sus... probabil ai observat că WinMENTOR dă propriile numere la bonuri, ?ncep?nd de la 1 ?n fiecare zi... casa ta de marcat cum face? ?ncepe de la 1 după fiecare Z? Sau merge ?n continuare? sau... daca cumva o poţi seta să ?nceapă de la 1 ?n fiecare zi, sau faci tu ?n fiecare zi c?te un singur Z, atunci numerele vor fi identice, altfel...

    Baftă...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 11 April 2009 la 23:43 Motiv: greşeală ortografie...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •