Buna ziua,

Desi am concedii medicale in fiecare luna si totul e in regula la parametrii, astazi am intalnit o problema pe care nu o inteleg. Eu am concedii cu boala obisnuita si la declaratia 112 imi da eroare regula la sectiunea B3_7. In pdf-ul declaratiei sectiunea B3 punctul 7 este pentru "Zile concediu fără plată indemnizaţie pt. creşterea copilului după primele 3 naşteri".
Am observat de fiecare data la angajatii cu concediu medical este o valoare la acest camp, dar nu stiu cum se calculeaza.
Mentionez ca atat pdf-ul cat si aplicatia "declaratii" pe care le-am folosit sunt ultimele versiuni.
Stiu ca din octombrie s-a modificat indemnizatia de crestere a copilului si se va acorda pentru fiecare copil nascut, si nu doar pentru primele 3 nasteri, asa cum prevedea legea anterior. Stie cineva daca o sa apara o alta aplicatie pt declaratii? Maine trebuie sa dau salariile si nu as vrea sa apara diferente ulterioare.
Deocamdata, singura metoda de rezolvare la care m-am gandit ar fi sa inlocuiesc in XML-ul declaratiei valoarea mea cu cea calculata conform regulii dupa cum imi apare in mesajul de eroare.
Are altcineva alte idei?