Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8

Thread: Bonuri consum

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    5

    Implicit Bonuri consum

    Daca intr-o zi produc mai multe articole (7 paini, 5 colaci, 3 covrigi), fiecare articol avand un consum specific general de materii prime, la generare bon consum din ziua respectiva se genereaza cate un bon de consum pentru fiecare articol produs (3 bonuri in exemplul meu de mai sus). Nu se poate genera un singur bon de consum materii prime pentru toate produsele dintr-o zi??? Niste setari de prin constante!!! (Nu lucrez cu comenzi interne)

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Nu. nu se poate emite un bon de consum pentru mai multe comenzi interne.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    5

    Implicit bon consum

    Citat Original a fost postat de uracort Vezi Post
    Nu. nu se poate emite un bon de consum pentru mai multe comenzi interne.
    Nu este vorba de mai multe comenzi interne. Nici macar nu lucrez cu comenzi interne ci numai cu note de intrare (productie proprie). In fiecare zi fac cate o nota de intrare cu productia din ziua respectiva.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit Bon consum

    Puteti folosi Generatorul de bonuri de consum din Date > Mentor > Interne > Generator interne, la sfarsitul zilei, sau cand considerati ca este nevoie.

  5. #5
    Data inscrierii
    September 2008
    Posturi
    8

    Implicit Poate e mai usor asa...

    Aveti aici si un document... ftp://ftp.winmentor.ro/WinMENTOR%20D...e%20consum.pdf.

    E putin complicat la inceput pana va dati seama cum lucreaza, dar dupa asta merge frumusel. Tot la o brutarie mare-mare.

  6. #6
    Data inscrierii
    August 2009
    Posturi
    5

    Implicit

    offf tot cu bc am o maare nelamurire

    intial faceam asa productie/ comenzi de la clienti ..introduc c-da, ii dau un nr, 1 buc comandata= 1bucata acceptata ,ii dau o val , ii dau termen si o lansez ; apoi merg in comenzi interne lansare si preiau cda , si-i adaug consumul de materiale . totul ok . apoi ma duc in mentor/ interne / bonuri consum ..selectez comanda , si -mi apare o fereastra cu materialele consumate ptr acea comada ( introduse anterior in comenzi lansate) le preiau ..le livrez din stoc ..si gata ..
    a mers f bine luna trecuta ..luna asta in schimb dupa 2 comenzi .. restul is "demo" ..

    orice as face de la a 3 a comanda de la clienti/ comanda lansata toate is 'demo" ( asta inseamna ca orice introduc nu pot salva)

    aaaa si inainte fereastra ce se deschidea cand adaugi comenzile se numea "comenzi interne" acum toate is "portofoliu comenzi interne"

    ajutati-ma ca nu mai am pereti de care sa-mi bat capul

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Probabil este ceva legat de cheia HASP. Uitati-va in fereastra de WinMentor, in dreapta jos (pe bara de stare), dupa urmatoarele:
    - daca scrie Varianta Demo, inseamna ca fie v-a expirat programarea cheitei (era o programare temporara, din diverse motive), fie WinMentorul nu ia legatura cu cheia din diverse motive (disparitie drivere, disparitie cheie de ce nu); in acest caz, nici facturi, de exemplu, nu mai puteti baga peste un anumit numar;
    - daca nu scrie Varianta Demo, urmariti daca apare termenul Productie printre toate acele module; daca nu, inseamna ca programarea (curenta a) cheitei nu cuprinde si modulul Productie; fie a fost deprogramata, fie acum folositi alta cheie, fie sunt in firma mai multe chei, iar acum va legati de una "gresita".
    Nu-mi mai vin alte posibile cauze in minte.

  8. #8
    Data inscrierii
    August 2009
    Posturi
    5

    Implicit

    m-am uitat ..e varianta baza monopost/ salarii/ mijl fix

    dar oricum ..ptr luna iulie am introdus 16 comenzi lansate cu bonurile de consum aferente . .pe luna august n-a mai vrut decat doua ..asta la o zi diferenta si licenta nu-i expirata, cheia e una singura intr-un singur calculator ..care nu s-a miscat
    Ultima oara editat deNISTORMIHAELA; 08 September 2010 la 13:12

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •