Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 11
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit pensie privata pilon III

    Ma poate ajuta cineva, va rog, sa configurez acordarea de pensii private (pilon III) pentru calculul corect al statului de plata si a contributiilor angajat/angajator??????????????
    Sau sa gasesc undeva pe site o documentatie.
    Multumesc si astept raspuns.

  2. #2
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Nu ma poate indruma nimeni?

  3. #3
    Data inscrierii
    December 2010
    Locatie
    bacau
    Posturi
    71

    Implicit

    Stiti ce conditii de calcul trebuie sa fie legat de aceasta pensie? Eu stiam doar ca se micsoreaza impozitul (si atunci e simplu, faceti in nomenclatoare o retinere permanenta cu valoarea pensiei, treceti ca nu se impoziteaza si o atasati in conditii de salarizare salariatului respectiv-asta in cazul in care pensia este platiata de salariat si se retine pe stat). Stiti exact cum trebuie sa afecteze salariul? este platita de salariat sau de firma?

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    O parte din valoarea pensiei este platita de salariat si cealalta parte de firma. Eu stiu ca valoarea pe care o plateste salariatul trebuie scazuta din baza de calcul a impozitului pe salariu [(salariul tarifar-contributii-deducerea personala-valoarea pensiei) x 16%].
    La fel pentru unitate, suma se scade din fondul de salarii pentru care se platesc contributiile.

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Multumesc frumos, am reusit sa configurez asa cum m-ati indrumat si acum este OK statul de plata. Cred ca valoarea ce revine ca plata in sarcina angajatorului o sa o trec pe un cont de cheltuiala, un analitic la 654.

  6. #6
    Data inscrierii
    January 2012
    Posturi
    99

    Implicit

    Dar in varianta suportata de angajator cum se seteaza?

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Dupa cum a spus si Ella_m mai sus, ce suporta angajatorul nu se opereaza in salarii, se trece direct pe cheltuiala firmei.

  8. #8
    Data inscrierii
    November 2014
    Posturi
    11

    Implicit

    Buna dimineata!

    Am o pensie facultativa 120 lei suportata de catre angajat (isi plateste singur, din cont personal) si 120 lei suportata de catre angajator.

    Am facut configurarile conform instructiuni, rest de plata cu 120 lei mai mic.

    Nu inteleg cum sa fac pentru a avea rest de plata cu 120 lei mai mare (adica nu ii retine angajatorul din moment de isi plateste singurel)


    Si, va rog, sa-mi verificati un pic notele contabile:

    421=4312 120 lei (am dubiu, e corect 4312 asigurari sociale sau mai bine fac analitic distinct 4317 cumva?)
    4312=5121 (sau pun 4551 avand in vedere ca salariatul este si asociat/administrator si daca plateste din cont personal consider ca a creditat societatea?)

    pt societate:
    6456 = 4381
    4381=5121 (sau 5311)


    E destul de urgent, va rog!

    Am de facut niste declaratii rectificative si e prima oara cand ma lovesc de pilonul III.

    Multumesc!

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Vom avea disponibila o versiune de mentor care sa contina un meniu pentru pensiile facultative, insa pana atunci o solutie provizorie daca tot spuneti ca e urgent: linie cu plus in meniul Alte drepturi/penalizari cu bifa de impozit pe Nu si suma cu minus cu impozit Da.

  10. #10
    Data inscrierii
    November 2014
    Posturi
    11

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Vom avea disponibila o versiune de mentor care sa contina un meniu pentru pensiile facultative, insa pana atunci o solutie provizorie daca tot spuneti ca e urgent: linie cu plus in meniul Alte drepturi/penalizari cu bifa de impozit pe Nu si suma cu minus cu impozit Da.
    Eu va multumesc pentru raspuns. Citisem intructiunile insa tot nu reusesc sa aflu varianta corecta.
    Mai logic mi se pare introducerea pensiei facultative pe la conditii salarizare.

    Pe la alte drepturi/penalizari mi se modifica atat deducerea de baza, cat si venitul baza de calcul, impozit si salariul net.

    Calculand "babeste" pe la retineri in conditii rezulta corect, doar difera rest de plata fata de salariul net. Iar eu nu retin salariatului intrucat isi plateste singurel, ca persoana fizica. Eu, angajator doar deduc acea parte.

    Vreau sa ajung cumva la un rest de plata egal cu salariul net. Se poate?

    Multumesc, din nou!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •