Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    31

    Implicit fond risc si accidente

    Buna seara
    Pe stat imi arata 0 la fd risc iar in balanta 1. Cand generez declaratia 112 imi apare urmatoarea eroare: "Creanta 06. Contributia de accidente de munca datorata de angajator diferita de suma calculata
    atentionare regula: A21.6: (pt. codOblig=416) suma introdusa (0) = suma calculata conform regulii (1)". Am verificat peste tot si nu este modificat nimic fata de luna ian cand declaratia a fost generata fara probleme.

    Multumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Cred ca la contributii sinteza va arata 0, si nu pe stat.
    Deschideti fisierul xml exportat de mentor, click dreapta -> open with si alegeti notepad sau wordpad. Cautati randul cu cod obligatie 416 si introduceti, la A_datorat sau A_de plata, valoarea 1 (unde e 0 schimbati cu 1). Inchideti fisierul si dati YES pentru salvare. Generati din nou 112.

    Ar trebui sa fie ok.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Nu am nimic de comentat in legatura cu artificiul propus de dvs, dar in momentul in care interveniti in xml, aia e forma finala pe care o veti valida, deci nu se mai poate genera din nou 112. Deci corect ar fi: interveniti in xml si mergeti in duk integrator si validati.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    31

    Implicit

    Asa am facut, am editat xml-ul si am trecut valoarea corecta. Ideea era ca aceasta eroare a aparut la luna feb 2012 (nu si la ian 2012) si voiam sa stiu daca am facut ceva aiurea sau este de la mentor. Am observat ca aceasta eroare apare la firmele cu un singur angajat, cu timp partial de 2h si sal minim-deci este ceva de la mentor. Astept o varianta noua de mentor sau o solutie pentru a nu edita in fiecare luna xml-ul pentru ca am mai multe societati in aceasta situatie.

    multumesc

    p.s.- scuze am gresit in contrubutii nu pe stat

  5. #5
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ada Vezi Post
    Nu am nimic de comentat in legatura cu artificiul propus de dvs, dar in momentul in care interveniti in xml, aia e forma finala pe care o veti valida, deci nu se mai poate genera din nou 112. Deci corect ar fi: interveniti in xml si mergeti in duk integrator si validati.
    Da, corect. Validare din duk integrator si nu generare inca o data din mentor.
    Graba strica treaba. Dar probabil ca a inteles ce am vrut sa spun.
    Multumesc pentru atentionare.

  6. #6
    Data inscrierii
    December 2010
    Locatie
    bacau
    Posturi
    71

    Implicit

    Se poate modifica in constante generale/ personal salarizare/ pctul 5.8.10 Tip rotunjire fond de risc: rotunjire matematica sau val subunitara=1

  7. #7
    Data inscrierii
    July 2011
    Posturi
    15

    Implicit Baza Calcul Contributii

    Baza De Calcul La Contributii Sinteza Angajat Fata De Angajator Imi Apare Diferita , Implicit Si Declatratia Imi Apare Cu Eroare. Va Rog Daca Poate Cineva Sa Ma Ajute.

  8. #8
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Poate m-au zapacit literele mari de la inceputul cuvintelor, dar fondul de risc este o contributie exclusiv a angajatorului, deci prima parte nu o inteleg. Verificati dupa documentatie corectitudinea configurarilor, de obicei de acolo pleaca problemele. Constanta de care spunea Danyela e corecta cu valoarea subunitara =1.

    ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Doc..._SALARII/2013/

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •