Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    27

    Implicit Mentor la...distanta

    Cand vorbim de lucrul la distanta cu WinMentor cred ca trebuie sa recunoastem ca sunt ceva probleme daca nu suntem chititi sa spunem NU la orice probleme reclamata.
    Folosirea sistemului satelit este o chestie care rezolva foarte bine transmiterea de date intre doua sisteme care nu se pot "vedea" printr-o retea.
    Cineva a raspuns ca rezolvarea conectarii la distanta este Terminal Service. Oare? Nu ma pricep eu bine la retele da' nu stiu daca chestia asta rezolva altceva decat ca pot umbla pe calculatorul altuia fara sa fiu la el in casa. Pot oare conecta date operate la acela cu cele inregistrate de mine si operatia asta sa se faca in timp real? Pot obtine la mine o listare a unui raport cu datele aceluia? Daca da atunci totul e minunat insa eu am inteles ca nu merge. In plus inteleg ca in sesiunea de lucru in care eu sunt conectat la calculatorul prietenului, ala nu mai poate lucra.
    Este oare similar conectarii la distanta de pe un calculator A la o baza de date situata fizic pe un calculator B ? Adica Terminal Service face aceleasi treburi ca SQL sau Oracle? M-as cam mira !!!
    Vedeti Dvs, azi totusi netu' a patruns destul de puternic si parca, acolo unde el merge suficient de bine, nu mai are sens sa lansam "sateliti" cu date care sa se cupleze periodic prin proceduri speciale. Alti producatori au facut altfel.
    Exemplu: La Ploiesti un "veteran" in FoxPro (nu eu !!!!) a facut o aplicatie extrem de asemanatoare Mentorului (a luat o cheie demo si sa inspirat din functionalitatile Mentor apoi a returnat cheia) dar care aplicatie foloseste o versiune gratuita de SQL. O astfel de aplicatie care reprezinta destul de fidel: Mentor+Salarii+Mifix+Productie+Comercial+toate declaratiile se vinde la pretul de 5.000 RON pentru un server si doua statii. Modulele "Restaurant" si "Service si piese auto" costa cate 1.500 RON bucata (indiferent de nr. de posturi). Ei bine, programul asta permite contabilului, ca de din caldura cabinetului sau, sa se conecteze efectiv pe baza de date a clientului, sa faca ce clientul nu stie sa faca, sa corecteze si sa-si realizeze propriile lucrari. Ba mai mult, este posibil ca in cazul firmelor mici, contabilul care este si unicul distribuitor ofera gratuit clientului o versiune de statie si baza de date sta pe un server la contabil. O fi rau ??? In plus exista abonament de asistenta. Ai platit? Te bag in seama. Nu ai platit? Va asteptam cu drag s-o faceti! Nu vreau sa atrag atentia la concurenta dar nu pot sa nu apreciez ca UN SINGUR PROGRAMATOR si UN SINGUR DISTRIBUITOR au reusit o asa aplicatie.

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    Lucrul pe Terminal Server pe Windows Server 2000/3/8 permite deschiderea simultana pe server a mai multor sesiuni de lucru independente. E ca si cum pe acelasi computer ati avea conectate mai multe tastaturi, monitoare si mousi.
    Avantajele sunt evidente: nu mai conteaza ce performante si nici ce SO au calculatoarele pe care lucreaza clientii. Puteti lucra pe un PIII cu Linux pe el.
    Daca luati legatura cu distribuitorul Dvs. cu siguranta veti primi mai multe amanunte.

    P.S. Pentru un numar mai mic de clienti si XP-ul poate fi convins.
    La tăţi ni' greu!

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Va dati seama care sunt dezavantajele aplicatiei ploiesteanului? datele circula efectiv prin internet, de la "server" la "clientul" din biroul calduros al contabilului. Pe cand, prin terminal services, ceea ce circula este imaginea ecranului, nu datele. Bine, circula impreuna cu inputul de la taste, mouse, transfer fisiere, tiparire documente etc, totul impachetat intr-un tunel securizat deschis automat de catre windows. Nu e minunat? Folosirea remote desktop connection este la fel de naturala precum folosesti notepad-ul... de ce trebuie sa depinda conectarea prin internet de programul de contabilitate? conectarea prin internet este independanta de proframul folosit, caci de fapt te conectezi la pc-ul/server-ul respectivului (deci, te conectezi la computer, nu la programul de conta) folosind programe gen hamachi, teamviewer, radmin, ultravnc, mstsc, etc... este mult mai rapid sa circule imaginea ecranului prin internet, in loc sa circule datele...

    iar despre preturile respective, ce sa zic: bataie de joc. Daca el crede ca 1500 de lei sunt o recompensa suficienta pentru munca depusa la creearea modulului service auto, si pentru uriasa munca depusa in instruirea utilizatorilor pe acest modul, atunci ii urez pofta mare, daca mai are ce manca ...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    27

    Implicit

    Ai ceva dreptate! De la o vreme m-am lasat si eu purtat de curent si am "inrosit" Teamviewer-ul. Totusi de ce mai exista, sa zicem, Oracle? E si asta in faliment? Pe surse sunt informat ca si TH Junior "coace" o varianta bazata pe Oracle. Oare doar pentru ca Oracle are baze de date mai moderne ca stravechile .db - uri?

  5. #5
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Ohohooo... nici prin gand nu ne trece noua ce poate un server de Oracle... incepand cu banalele secvente, care desi sunt banale, nu exista in fox sau paradox (ma minunez si eu cat s-au chinuit cei de la Th cu id-urile in Mentor, dar ce bine le-au iesit), trecand prin olap, ajungand la clustere, si... neterminand nicaieri, caci mi se pare o imensitate...

    Insa, o mica problema: tre' sa ai net si pc-uri babane... am auzit la o firma de la noi din oras cum au schimbat un server ibm cu unul hp cu 16 procesoare, pt ca era nevoie pt Oracle... ma gandesc ca server-ul firmei in care lucrez, cu 2 procesoare quad-core si 4 GB de RAM este ceva micut pt oracle... desi acum, cand ma uit in task manager cum arata 8 procesoare, ocupate doar din cand in cand, imi vine sa zambesc... doar cand da cineva o lista mai "dura" pe mai multe luni, cu coloane calculate, sau cand face reindexari, doar asa se ocupa serios unul dintre procesoare...

    Deaceea satelitii Mentor-ului sunt o solutie f. eleganta, mai ales pt "calitatea" net-ului pe la noi prin tara... asa cum Mentor este cea mai buna solutie pentru firmele medii din Romania... daca ar fi sa cumpere o firma mica-medie un soft de la Oracle, i-ar costa 120 milioane un amarat de server micut, Dell Powerage, cel mai vandut model de la Dell... k sa nu mai adunam si costul soft-ului, implementarea...

    Ceea ce nu imi place la TeamViewer este faptul ca dupa 5 minute te deconecteaza... si e scump, daca ar fi sa il cumparam ...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2010
    Posturi
    1

    Implicit

    Am primit raspuns la intrebarea mea.
    Multumesc
    Ultima oara editat derazvan; 19 February 2010 la 23:41

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Citat Original a fost postat de adi_ciobotaru Vezi Post
    Insa, o mica problema: tre' sa ai net si pc-uri babane... am auzit la o firma de la noi din oras cum au schimbat un server ibm cu unul hp cu 16 procesoare, pt ca era nevoie pt Oracle... ma gandesc ca server-ul firmei in care lucrez, cu 2 procesoare quad-core si 4 GB de RAM este ceva micut pt oracle...
    Se exagereaza putin cu acest necesar de resurse in cazul Oracle. Poate acea firma (cea cu 16 procesoare) are vreun site pe Internet cu trafic foarte mare, cu multe conexiuni pe secunda, altfel nu-mi explic acea nevoie mare de procesare.

    WinMentor Enterprise cred ca se descura de minune pe serverul dvs., Oracle fiind (oricum) destul de destept in managementul memoriei (si a bazei de date, in general) pentru a nu gafai la aceste solicitari. Cel mult, vei fi limitat de viteza retelei/Internetului la generarea de rapoarte mari.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •