Cand vorbim de lucrul la distanta cu WinMentor cred ca trebuie sa recunoastem ca sunt ceva probleme daca nu suntem chititi sa spunem NU la orice probleme reclamata.
Folosirea sistemului satelit este o chestie care rezolva foarte bine transmiterea de date intre doua sisteme care nu se pot "vedea" printr-o retea.
Cineva a raspuns ca rezolvarea conectarii la distanta este Terminal Service. Oare? Nu ma pricep eu bine la retele da' nu stiu daca chestia asta rezolva altceva decat ca pot umbla pe calculatorul altuia fara sa fiu la el in casa. Pot oare conecta date operate la acela cu cele inregistrate de mine si operatia asta sa se faca in timp real? Pot obtine la mine o listare a unui raport cu datele aceluia? Daca da atunci totul e minunat insa eu am inteles ca nu merge. In plus inteleg ca in sesiunea de lucru in care eu sunt conectat la calculatorul prietenului, ala nu mai poate lucra.
Este oare similar conectarii la distanta de pe un calculator A la o baza de date situata fizic pe un calculator B ? Adica Terminal Service face aceleasi treburi ca SQL sau Oracle? M-as cam mira !!!
Vedeti Dvs, azi totusi netu' a patruns destul de puternic si parca, acolo unde el merge suficient de bine, nu mai are sens sa lansam "sateliti" cu date care sa se cupleze periodic prin proceduri speciale. Alti producatori au facut altfel.
Exemplu: La Ploiesti un "veteran" in FoxPro (nu eu !!!!) a facut o aplicatie extrem de asemanatoare Mentorului (a luat o cheie demo si sa inspirat din functionalitatile Mentor apoi a returnat cheia) dar care aplicatie foloseste o versiune gratuita de SQL. O astfel de aplicatie care reprezinta destul de fidel: Mentor+Salarii+Mifix+Productie+Comercial+toate declaratiile se vinde la pretul de 5.000 RON pentru un server si doua statii. Modulele "Restaurant" si "Service si piese auto" costa cate 1.500 RON bucata (indiferent de nr. de posturi). Ei bine, programul asta permite contabilului, ca de din caldura cabinetului sau, sa se conecteze efectiv pe baza de date a clientului, sa faca ce clientul nu stie sa faca, sa corecteze si sa-si realizeze propriile lucrari. Ba mai mult, este posibil ca in cazul firmelor mici, contabilul care este si unicul distribuitor ofera gratuit clientului o versiune de statie si baza de date sta pe un server la contabil. O fi rau ??? In plus exista abonament de asistenta. Ai platit? Te bag in seama. Nu ai platit? Va asteptam cu drag s-o faceti! Nu vreau sa atrag atentia la concurenta dar nu pot sa nu apreciez ca UN SINGUR PROGRAMATOR si UN SINGUR DISTRIBUITOR au reusit o asa aplicatie.