Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2011
    Posturi
    15

    Implicit Eroare: verificati rezolvare mijloace fixe

    Primesc urmatorul mesaj, la trecere de luna, va rog sa ma ajutati sa rezolv problema:

    Atentie!
    nr. inv.8 va fi sters din MIFIX deoarece nu are echivalent in stoc.

    Istoricul ob. de inventar in cauza, este acela, ca el a fost inregistrat mai demult, cu factura, si l-am stornat, dupa cateva luni, cand am observat, ca cumparatorul era de fapt alta firma, nu cea in care a fost inregistrat.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    La momentul stornarii trebuia mers in rezolvarea lui (imobilizari) si schimbata starea.

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2011
    Posturi
    15

    Implicit Eroare: verificati rezolvare mijloace fixe

    Multumesc pt. raspuns, pot sa merg in luna respectiva, sa ii schimb starea, la Rezolvare, dar in ce , in :"Trecut in conservare" sau "Casat in luna curenta"? Sa merg si la diminuari de stoc?
    IAR LA REZOLVARE OB. DE INV. , NU IMI FACE NOTA BUNA IMI FACE 999 IN DEBIT, IAR IN CREDIT NIMIC.
    Ultima oara editat de78carmen; 09 November 2011 la 17:20

  4. #4
    Data inscrierii
    December 2010
    Locatie
    bacau
    Posturi
    71

    Implicit

    Cand spuneti "cumparatorul era alta firma,nu cea in care a fost inregistrat" banuiesc ca va referiti de fapt la furnizor. Deci, daca intrarea a fost stearsa atunci prin Refacere stocuri/solduri pe luna respectiva ar fi trebuit sa va dispara pozitia din imobilizari. Pe masura ce inchideti lunile pana la zi, veti primi acel mesaj de stergere pt ca nu mai exista in stoc. Daca intr-adevar e vorba de vanzare, atunci treceti in luna respectiva la stare "vandut in luna curenta". Pentru nota contabila e important de stiut daca tineti obiectele de inventar in 303 sau in 803.5.

  5. #5
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Buna ziua,am o factura storno la un obiect de inventar si imi apare de asemenea mesajul ca este sters din stoc pentru ca nu are echivalent.Am facut receptia in alta luna si stornarea in alta.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •