Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 13 din 13
  1. #11
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    [QUOTE=schmitz;379]Intr-adevar ati fost putin rautacios. Firma de conta micuta despre care vorbesc are ca actionar principal pe sotia mea care este expert contabil cu acte in regula si dupa cum am precizat am achizitionat Mentorul in decembrie cu ajutorul promotiei CECCAR (dupa parerea mea, cam singurul lucru benefic membrilor pe care-l face CECCAR). .......

    CECCAR nu are nici un merit in promotia Winmentor din luna decembrie. Reducerea e acordata de producatori (TH Junior si Infomentor), in acord cu distribuitorii locali.
    La tăţi ni' greu!

  2. #12
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Citat Original a fost postat de supremeon Vezi Post
    2. nu le-am gasit eu, sau Mentor-ul nu face op-uri? Ar trebui sa ne permita tiparirea automata de op-uri pentru plata la trezorerie a asimilatelor (contributiilor) salariale, cu tot cu cod de bare. Sunt 3 op-uri... si cine lucreaza cu multe firme (contabilii) pot gresi la adunari... Iar noi sa tiparim pe un a5, si gata... Alte programe "de salarii" fac acest lucru. Si se pare ca nu este prea greu de realizat... ca sa nu mai spun ca acele "alte programe" duc direct sumele in declaratiile 100 si 102... . Este, practic, un traseu incomplet... in mentor nu se fac toate declaratiile aferente salariilor: fnuass, cas, cb, somaj, itm, 100, 102.
    ..
    As fi cel mai fericit daca ar face mentorul declaratiile 100, 102, 300 (actualizata) si op-uri. Va rugam, faceti chestia asta pentru noi, utilizatorii de mentor. Legat de celelalte declaratii (fnuass, cas, somaj, cb, itm) eu le fac din mentor.

  3. #13
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit 390

    Problema cu 390 este responsabilitatea imensa... am inteles ca, daca se declara gresit, amenda este ceva de genul 2% din valoare... si ar fi naspa sa se trezeasca cineva care lucreaza gresit (din pacate sunt multi) sa spuna ca "programul a facut asa"... din acest pct de vedere, inteleg de ce nu se face... uitati-va ca lumea, desi are documentatie, lucreaza uneori gresit, si spune ca nu are instructiuni... dealtfel, in orice domeniu, faptul ca utilizatorii nu citesc instructiunile este o problema: incepand de la vanzarea de copiatoare, televizoare etc, si terminand cu erp-uri, programe industriale, medicale, etc.

    Oricum, pentru 390 ne putem ajuta de lista iesiri sinteza si intrari sinteza, pe care sa o grupam, si sa o facem sa arate cum dorim noi...
    Ca sa nu mai spun ca listele de intrari si iesiri sunt ajutatoare in multe cazuri... spre exemplu, declaratia intrastat, daca completam in detaliile articolelor codurile vamale, volumul si masa...

    Oricum, sa vedem ce ne rezerva viitorul...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 29 April 2009 la 00:47 Motiv: uitasem titlul...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •