Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    13

    Implicit amenzi pt declaratii eronate

    un art de pe infotva.ro suna cam asa:
    In cazul in care s-au facut platile corect, in termen, dar s-au declarat mai tarziu (prin rectificative, dupa 3 luni), care este sanctiunea maxima pe care o poate lua o societate in urma unui control?

    Mentionez ca s-au trimis adrese (in urma somatiilor primite) la administratia financiara, pentru corectarea fisei sintetice, dar primim in continuare somatii.

    Care e solutia corecta pentru reglarea fisei pe platitor? (Au aparut neconcordante in fisa dupa transmiterea declaratiilor rectificative.)

    Raspuns:
    Contraventiile sunt cele stabilite la art. 219 din Codul de procedura fiscala. Fapta poate fi incadrata la lit. b) la neindeplinirea la termen a obligatiilor de declarare prevazute de lege, a bunurilor si veniturilor impozabile, dupa caz, a impozititelor, taxelor, a contributiilor si altor sume.

    Aceasta contraventie se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice si cu amenda de la 1.000 la 5.000 lei pentru persoanele juridice.
    avand in vedere ca la "n" societati de la inceputul anului depun declaratii eronate, cine va plati amenzile?
    am licenta de mentor inclusiv licenta pt declaratii FISCALE
    ????

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Din cate observ aveti multe posturi la salarii, posturi pe care nu le inteleg in totalitate. Dar din acest post nu inteleg ce legatura are licenta pentru winmentor sau licenta pentru declaratii cu faptul ca dvs trebuie sa depuneti rectificative? Am beneficiat ca si dvs de aceleasi versiuni puse la dispozitie de winmentor si nu am avut nevoie sa depun rectificative, si am avut si cazuri speciale. Oricum sa stiti ca am beneficiat si de ajutorul celor de la service de la mentor fara sa mi se ceara 25 de euro pe ora. Probabil o sa ma acuzati ca tin partea celor de la winmentor, dar asta e...mai sunt si utilizatori multumiti

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    Doamna Doina,

    Daca nu ma insel v-am ajutat de foarte multe ori in cazul erorilor din declaratia 112 si din cate imi amintesc erau destul de multe erori de configurare si nu de mentor.

    As dori sa mai precizez faptul ca modulul DECLARATII functioneaza corect daca toate setarile sunt corecte.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    13

    Implicit

    cu tot respectul pe d-na Daniela, mi ati raspuns la mail-uri si ati porpus solutii finalitatea? la SC-unde v-am trimis baza de date nici in ziua de zi nu pot face declararii din cauza urmatoarelor erori:
    E: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratA (1)
    Ore lucrate efectiv in luna = 0 si Baza Contributie Individuala SOMAJ > 0
    eroare regula: S22.1: A_6 = 0 si A_9 trebuie sa fie simultan 0 sau > 0 daca asigSO = 1 si asigurat.A_1 = 1 sau 3
    A: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratA (1)
    nu exista venit pt. conditii normale de munca
    atentionare regula: V62.1: daca A_13 = 0 atunci A_8 (20) = 0
    E: asigurat (8) [idAsig = 8] sectiune asiguratA (1)
    Ore suspendate in luna + Ore lucrate efectiv in luna > Numar zile lucratoare in luna * Ore norma zilnica contract
    eroare regula: S20.1: A_7 (22) <= valoarea calculata cf. regulii (0)
    E: asigurat (11) [idAsig = 11] sectiune asiguratA (1)
    Ore suspendate in luna + Ore lucrate efectiv in luna > Numar zile lucratoare in luna * Ore norma zilnica contract
    eroare regula: S20.1: A_7 (40) <= valoarea calculata cf. regulii (0)
    E: asigurat (11) [idAsig = 11] sectiune asiguratA (1)
    Ore lucrate efectiv in luna = 0 si Baza Contributie Individuala SOMAJ > 0
    eroare regula: S22.1: A_6 = 0 si A_9 trebuie sa fie simultan 0 sau > 0 daca asigSO = 1 si asigurat.A_1 = 1 sau 3
    A: asigurat (11) [idAsig = 11] sectiune asiguratA (1)
    nu exista venit pt. conditii normale de munca
    atentionare regula: V62.1: daca A_13 = 0 atunci A_8 (20) = 0
    E: asigurat (13) [idAsig = 13] sectiune asiguratA (1)
    Ore suspendate in luna + Ore lucrate efectiv in luna > Numar zile lucratoare in luna * Ore norma zilnica contract
    eroare regula: S20.1: A_7 (6) <= valoarea calculata cf. regulii (0)

    imi cer scuze daca v-a suparat tonul dar sunt la capatul puterilor personal ma blochez pe aceste erori si fac actualizari de program, service de soft cu speranta sa trec mai departe, dar nu trec pierd ore insir reincecand...din nou si din nou... SOLUTIA FURNIZORULUI MEU SA CREEZ ALTA FIRMA, acum in mai daca mi se spunea asta in februarie, martie era OK dar in mai... am patru luni de acte procesate pur si simplu fac declaratii dand salariati "jos" din pontaj

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    Cred ca aceasta discutie nu trebuie continuata aici. Eu cred ca v-am raspuns la toate mailurile.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Nu as fi vrut sa intervin in discutia asta destul de aprinsa dar cred ca am un sfat util pentru dvs, d-na Doina: incercati sa descarcati de pe site-ul celor de la anaf anexa nr 8. Este anexa care o sa va ajute pe dvs sa interpretati erorile, pentru ca mie mi se par a fi erori datorate unor greseli in operare. Toate aceste coduri gen A_13, A_8 etc sunt explicate acolo si va puteti da seama in felul acesta de unde vine problema. Deschideti si xml generat pentru a vedea de exemplu IdAsig=1 cui apartine si identificati erorile punctual.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    Am primit baza dvs. de date, am facut corectiile configurarilor si v-am trimis raspuns pe mail.
    Validarea a fost fara erori.

  8. #8
    Data inscrierii
    December 2010
    Locatie
    bacau
    Posturi
    71

    Implicit erori d112

    Pentru erorile enumerate de doamna doina si care sigur au aparut si la alti utilizatori,daca aveti concedii medicale incercati si sa verificati daca aveti contul 423 pus si in configurari contabile personal si in configurari la nomenclatoare/ indemnizatii sanatate (sa lucrati cu acelasi cont in aceste machete) si mai ales pt salariatii care au plecat in cursul lunii f mare atentie pt a se trece in conditii de salarizare la data incetarii contractului, ultima zi lucrata (adica ziua anterioara datei de pe decizia de incetare a contractului de munca). Pe mine m-au ajutat aceste verificari. O zi frumoasa!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •