Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2009
    Posturi
    21

    Implicit Generator facturari - pret cu TVA

    Buna ziua,
    Am o gestiune tip depozit - marfa in magazin, la care tinem evidenta cantitativ la pretul de vanzare cu tva.
    Cand generez automat factura catre client imi trece pretul de inregistrerare la care mai adauga si TVA. as vrea sa imi scoata automat pretul fara tva pe factura si tva-ul separat.
    De exemplu aleg din stoc - apa minerala 1 buc * pret 1.00 lei (TVA inclus)
    pe factura imi genereaza - apa minerala 1 buc * pret 1.00 lei + TVA = 1.24.

    Se poate seta cumva seta ca pe factura sa preia pretul fara TVA de 0.81 in loc de 1.00?
    Multumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Vedeti daca la configurarea produsului respectiv, la "Preturi diverse" langa "Pret vanzare" exista si o casuta "cu TVA inclus" unde puteti opta pentru DA sau NU

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2009
    Posturi
    21

    Implicit

    e bifat NU, dar eu ma gandeam poate este pe undeva pe la constante, ca sa nu modific 1000 de articole

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Daca ai trecut pret vanzare 1 leu si la TVA e bifat NU, iti aduce pe factura pretul de 1 leu la care iti adauga TVA. Incearca sa pui bifa pe DA.

  5. #5
    Data inscrierii
    July 2009
    Posturi
    21

    Implicit

    Multumesc mult ca vrei sa ma ajuti
    Am modificat la 1 articol si intradevar daca pun TVA inclus DA imi aduce pretul pe factura corect 0.84 + TVA.
    Dar acum apare alta problema cand fac transfer intern (catre alta gestiune-marfa in magazin(valoric)) nu mai il face cu acelasi pret. pune si aici tot valoarea fara TVA, inainte imi facea transferul cu acelasi pret si nu aveam nici o inregistrare, acum am (gestiunile vand aceleasi produse la acelasi pret de vanzare, fara alte adaosuri)

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Dupa cum ati inceput "Am o gestiune tip depozit - marfa in magazin", cred ca cea mai buna idee ar fi sa apelati la o firma ce acorda servicii de asistenta in utilizarea programului, pentru a se deplasa dansii la sediul dvs, si a va lamuri cum stau lucrurile...
    WinMENTOR ARE ACOPERIRE NATIONALA: in orice judet ati fi, puteti cere ajutorul unor oameni calificati... Succes.
    PS: Sa stici ca in WinMENTOR, din cate stiu eu, nu exista evidenta cantitativa; numai cantitativ-valorica, si valorica.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •