Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    May 2011
    Posturi
    1

    Unhappy modificare scadenta factura

    Buna ziua!
    In 04.04.2011 am inregistrat o factura de achizitie. Astazi, am constatat ca nu am introdus pentru respectiva factura data scadentei corect. Am modificat data scadentei si cand am vrut sa salvez mi-a aparut urmatorul mesaj "Modificarea termenului poate duce la la legaturi pierdute pe Plati/Incasari. Verifica in Casa/Banca sau Compensari legaturi pierdute pentru acest document." Am salvat modificarile. Am scos o situatie cu datoriile fata de furnizori si am constatat ca factura in cauza imi apare inregistrata de 2 ori: in data de 04.04.2011 si o data cu data de 31.12.1899 si cu suma cu minus. Daca doresc sa sterg factura din data de 04.04.2011 nu pot, specificandu-se ca documentul este implicat in alte prelucrari. Mentionez ca factura respectiva nu a fost platita si nici nu s-a intocmit pentru ea bon de consum. Cum sa procedez?
    Astept sugestii.
    Va multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Sigur ati facut ceva cu ea (plata sau compensare), altfel nu va aparea cu minus. Verificati fie cu fisa partener, fie din Liste, Service, Plati/Incasari, Urmarire plati la furnizor. Modificarea scadentei produce acest gen de eroare.

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Dar, dupa ce ati modificat factura, ati verificat si corectat legaturile pierdute, precum si eventuale diferente intre obligatii si plati/incasari? Sau, macar ati dat refacere stocuri/solduri?
    Sau, dupa parerea dvs, acel mesaj care vi l-a "dat" programul era doar asa, de flori de mar...

    Situatia care dvs o descrieti nu este o "eroare". Este un lucru normal... Ar trebui sa cereti niste sedinte de instruire suplimentara in utilizare....
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •