Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9
  1. #1
    Data inscrierii
    January 2010
    Posturi
    10

    Thumbs down Fisa De Personal Si Balanta Sint Personal Eronate

    Stie cineva ce s-a intamplat cu listele Fisa de personal si Balanta sintetica personal pt.contul 421 care arata valori eronate...???? Adik: in Fisa de personal am la salariatul X sold final Cr 2010 = 544 lei, iar sold initial Cr 2011 = 534 lei. astfel a ramas cu 10 lei in sold din ianuarie 2011. La alt salariat care prezinta rest de sold in martie valoarea vine tot din 2010 cand, facand lista pt.perioada august-decembrie 2010, ramane cu sold 0 in lista, iar daca fac aceeasi lista pt.perioada noiembrie-decembrie 2010 (perioada mai scurta) imi arata sold un rest de 12 lei provenit din plata lichidarii (a carui valoare nu coincide cu soldul creditor anterior). TOTUL SE INTAMPLA DOAR IN LISTE. Daca ma duc sa verific plata lichidarii, ea este corecta si a stins corect soldurile creditoare de salarii la toti angajatii. Nu mai are nimeni problema asta...???

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    0. personal, nu am mai intalnit asa ceva...
    1. ce versiune de Mentor?
    2. cumva ati spart firma la 1 ian 2011? adica ati creat o noua firma din datele firmei curente?
    3. apelati la o firma de service, caci suna dubios
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    Au fost niste probleme cu fisa si balanta de personal la retineri. Puneti versiunea 644.04 si se rezolva.
    Ultima oara editat debilion; 10 March 2011 la 08:13
    La tăţi ni' greu!

  4. #4
    Data inscrierii
    January 2010
    Posturi
    10

    Implicit

    Citat Original a fost postat de adi_ciobotaru Vezi Post
    0. personal, nu am mai intalnit asa ceva...
    1. ce versiune de Mentor?
    2. cumva ati spart firma la 1 ian 2011? adica ati creat o noua firma din datele firmei curente?
    3. apelati la o firma de service, caci suna dubios

    0.nici eu...
    1.versiunea de Mentor = 644.00 (problema a fost si la versiunea anterioara, nu mai stiu care era exact)
    2.nu am "spart firma" la 1 ian.2011
    3.firma de service cunoaste problema, se pare k se datoreaza programului (WinMentor)


    Inteleg k toti lucrati in acest program....la voi nu apare problema asta...??? Sant chiar singura care a remarcat...???

  5. #5
    Data inscrierii
    January 2010
    Posturi
    10

    Implicit

    Citat Original a fost postat de bilion Vezi Post
    Au fost niste probleme cu fisa si balanta de personal la retineri. Puneti versiunea 644.04 si se rezolva.

    Am pus versiunea 644.07....problema persista...!!!!

    Urmatoarele liste nu sunt corecte:
    -Fisa de personal (ct:421)
    -Balanta sintetica personal (ct:421)
    -Registru de casa
    Doar pe acestea le-am descoperit eu,nu stiu daca mai sunt si altele.

    Daca la generarea listelor de mai sus se ia un interval de timp mai scurt (1,2,3 luni/zile..) aceasta va arata niste valori eronate. Daca se selecteaza un interval mai mare de timp (1 an sau luna intreaga la Registrul de casa) atunci lista afiseaza valori corecte. Concluzie: cu cat e mai mare intervalul selectat, cu atat este mai mare acuratetea listei. Daca se doreste (spre exemplu) Registrul de casa doar la ziua de azi ...soldul afisat nu va fi corect!

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    Ati dat refacere stocuri-solduri? Daca ati avut luni deschise pe versiunea cu probleme, trebuie redeschise si inchise cu refacere stocuri solduri
    La tăţi ni' greu!

  7. #7
    Data inscrierii
    January 2010
    Posturi
    10

    Implicit

    Citat Original a fost postat de bilion Vezi Post
    Ati dat refacere stocuri-solduri? Daca ati avut luni deschise pe versiunea cu probleme, trebuie redeschise si inchise cu refacere stocuri solduri

    NOTA 10 DIN PARTEA MEA+ MII DE MULTUMIRI....am deschis/inchis lunile din ian 2009 si pana in martie 2011 k sa fiu sigura k se rezolva si problema din Registrul de Casa, despre care stiam k e mai veche. S-au rezolvat erorile din listele Fisa de personal si Balanta analitica de personal, dar nu si lista Registru de casa.

    Acum am insa o alta problema....la un salariat cu concediu medical in luna ianuarie...plata lichidarii din luna februarie nu stinge corect soldul ct.421 si al ct.423 aferente salariatului respectiv astfel : 421 ramane cu sold CR 0,26 lei, iar 423 ramane cu sold CR -0,26 lei in BALANTA DE VERIFICARE + FISA DE CONT..... Daca ma duc in FISA DE PERSONAL si in BALANTA DE PERSONAL, acestea arata astfel: ct.421 cu sold CR 0,27 lei, iar ct.423 cu sold CR -0,27 lei. ce parere aveti ????!

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    3

    Implicit nu se regasesc contributiile salariale in balanta

    am si eu o problema. in balanta nu mi se regasesc salariile, nici o contributie, nimic. sunt goale conturile.
    nu stiu ce trebuie sa bifez, in cazul in care asta e problema, ca sa imi apara.
    va multumesc.

  9. #9
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Monica, ai urmat instructiunile de lucru? Sincer, presupun ca nu.
    Uita-te la instructiunile de lucru cu privire la salarii pentru anul 2011 si urmeaza-le intocmai, configurand programul, si atunci totul va fi ok...
    Presupun ca nu ti-ai setat modulul de salarii sa lucreze independent de Mentor, deci nu de aici este problema.
    Presupun ca nu ai asociat contributiile in conditii de salarizare... citeste instructiunile de lucru, asociaza-ti contributiile, DA RECALCUL LICHIDARE, si scrie-ne daca s-a rezolvat...
    Succes si asteptam raspuns.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •