Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    82

    Exclamation analitice la 665

    Am fost nevoita sa creez analitice la 665.01 deductibil si 665.02 nedeductibil.
    si am facut modificarea in Constante generale Mentor/Conturi trezorerie (665->665.01).
    La inregistrarea platii unei fc externe am avut cheltuiala de diferenta de curs valutar. Problema e ca diferenta de curs s-a inregistrat pe 665 nu pe 665.01 si programul m-a anuntat ca are eroare in sabloane Tranzactii Banca Curente.
    Sablon pe scurt:
    512=% Incasari
    4
    5
    7
    %=512 Plati
    4
    5
    6
    Ce ar trebui sa modific pt a se duce diferenta de curs valutar corect pe 665.01.

    va multumesc in avans pt raspuns.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Nu cred ca e posibil sa se duca diferenta tot pe 665 din moment ce ati creat deja analitice. Chiar daca ati fi vrut sa o duceti pe 665 ar fi trebuit sa va dea mesaj cu - Acest cont are analitice.... In orice caz, incercati si metoda urmatoare, adaugati in sabloane la Tranzactii banca curente inca o linie cu *=* si dati refacere completa jurnal.
    Georgiana T.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Acolo, la Sabloane inregistrari contabile (de unde ati dat copy/paste-ul), dati un plus verde ca sa va apara inregistrarea * - *. Ar trebui sa mearga, apoi. Verificati ca ati modificat constanta de diferente curs valutar si nu pe cea de regularizare valuta.

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Sa presupunem ca virgula contul bancar din care ati efectuat plata se cheama "BCR - Euro"...
    Mergeti la Date, Mentor, Nomenclatoare, Casa si banca, nomenclator, dati dublu click pe BCR - Euro... Modific, click pe caracterizare contabila, click pe detalii, click pe modific. Apasati alt+4 si selectati 665.01 sau 665.02, cum doriti. Salvez, iesire, ok, dublu click pe ce este albastru, salvez, iesire, iesire.
    Rulati date,service, avarie, refacere stocuri/solduri; click pe da, asteptati, click pe ok... rulati liste, mentor, contabile, refacere completa jurnal. gata.

    Sau, apelati la o firma care va asigura asistenta in utilizare...
    Succes.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  5. #5
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    82

    Smile

    Multumesc pentru ajutor tuturor celor care mi-au raspuns!

    Problema era la caracterizare contabila . Am schimbat 665 cu 665.01.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •