Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10
  1. #1
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    13

    Implicit va rog mult sa ma ajutati...

    buna ziua, nu stiu ce s-a mi s-a intamplat si deci nu stiu cum sa actionez in consecinta...am vrut sa mut o firma de pe un calculator pe altul si nu eram convinsa de calea scurta ...din ce stiam eu puteam sa aflu datele din fisierul "firma.dat" insa cand am intrat pe el imi pastra corect doar directorul si codul fiscal iar restul cum ar fi denumire, prescurtat, adresa,administrator etc erau luate de la alta firma....Pe de alta parte cand intru sa lucrez totul pare ok...in detalii firma e corect...balantele sunt ok...deci....? si mai este o problema desi imi vede cheia ma lasa sa lucrez doar in salarii, intrari...practic mai peste tot mai putin in "casa" unde imi intra in demo....

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    Nu reiese ce ati facut concret.
    Ca sa mutati o firma trebuie copiat directorul cu numele prescurtat al firmei. Daca pe calculatorul destinatie nu aveati creata firma trebuie creata cu acelasi nume prescurtat si in cazul in care nu aveti aceeasi versiune de Mentor , dupa copiere, dati verificare structuri.
    La tăţi ni' greu!

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    13

    Implicit

    ok, asa este, nu era creata firma pe calculatorul nou si ca sa o creez am intrat in fisierul "firma.dat" din firma arhivata de pe calculatorul vechi pentru a lua corect denumirea scurta. si aici surpriza...cum ziceam toate datele erau amestecate....nu stiu ce sa mai fac....

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    In continuare nu dati toate detaliile. Era o firma arhivata? Cum, unde?
    Fisierul firma.dat nu are legatura cu problema de fata. Ca sa creati o firma in Mentor dati click pe butonul "Firme" apoi "adaug" etc
    Mai sigur luati legatura cu firma care va asigura service-ul la Mentor ca sa nu riscati zapacirea datelor.
    La tăţi ni' greu!

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    13

    Implicit

    deci...stiu sa creez o firma noua...doar ca atunci cand am vrut sa fiu sigura ca e bine aleasa denumirea prescurtata am intrat in fisierul de arhiva al firmei de pe calculatorul vechi si in "firma.dat" am gasit exact ce am spus, toate datele amestecate. Cand lucrez pe calculatorul vechi in firma respectiva toate sunt bune si frumoase in program. In spate in winmentor/data/xxxxx/firma.dat sunt amestecate....intrebarea mea era cum se poate rezolva chestia asta si daca are legatura cu faptul ca dupa ce instalez pe calcultorul cel nou winmetorul acesta imi intra in demo pt operatiile efectuate prin "casa"

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    Fisierul firma.dat nu are legatura cu problema de fata. Puteti sa-l stergeti, nu se intampla nimic rau.
    Nu are legatura cu mesajul cu demo. Probabil sunt probleme cu driverul de cheie sau cu vreo programare limitata a cheii.
    La tăţi ni' greu!

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    13

    Implicit

    ok, deci daca il sterg sau il modific voi putea sa lucrez in continuare....atat mai intreb....va multumesc mult mult pentru rabdare

  8. #8
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    fisiere cu extensie dat sunt folosite ca markere, identificatoare, pentru diverse situatii.
    Firma.dat sigur nu are legatura cu nomenclatorul de firme cu care se lucreaza pe un calculator.
    Puteti sa-l modificati cu notepadul, si (99%) puteti sa-l stergeti fara probleme.
    Din respect fata de acel 1% care se intampla cand ti-e lumea mai draga :-) , incercati sa mutati fisierul cu pricina intr-un director "de rezerva" si sa constatati eventualele efecte nedorite. Asa nu riscati nimic.
    La tăţi ni' greu!

  9. #9
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Cea mai simpla si sigura 100 % cale de a muta o firma pe alt calculator:
    1. salvati firma pe vechiul calculator in directorul MSAVE (se creeaza automat un director cu denumirea prescurtata a firmei, presupunem firma AAA).
    2. copiati pe stick, din MSAVE, directorul AAA cu ultima baza de date salvata (pe stick intrati in AAA si stergeti salvarile anterioare, o lasati doar pe ultima).
    3. creati firma pe noul calculator cu aceeasi denumire prescurtata AAA.
    4. creati manual directorul MSAVE pe noul calculator direct pe C sau D, sau alta partitie (click dreapta -> new folder -> MSAVE).
    5. copiati de pe stick directorul AAA pe noul calculator, in C sau D -> MSAVE.
    6. restaurati pe noul calculator baza de date.

    Ideea e sa lucrati cu salvari si restaurari de date, fara a se lucra "prin spate". Se pot salva si restaura si configurarile de liste de pe calculatorul vechi pe cel nou cu diferenta ca salvarea apare direct in radacina lui MSAVE (un fisier arhivat de forma 20110213 - adica data de 13.02.2011). Se ia pe stick si se copiaza pe noul calculator direct in MSAVE apoi se da restaurare configurari liste.

    Se poate da apoi o verificare structuri, actualizare constante, inregistrari cod zero, reconstruire SYSID, verificare coerenta date, eventual reindexari.

  10. #10
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Cred ca cea mai simpla cale este de a apela la o firma de service tocmai pentru a nu se face ceva gresit...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •