Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 36

Thread: D_112

  1. #21
    Data inscrierii
    March 2011
    Locatie
    Bucuresti
    Posturi
    3

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ada Vezi Post
    Poate nu ati asociat si in conditii de salarizare pentru angajatii respectivi la Formatie/echipa acest punct de lucru.
    Multumesc.Versiunea era de vina.

  2. #22
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Intampin o problema atunci cand vreau sa fac declaratia 112 pentru luna martie. Lucrez cu versiunea 118, am coduri valide pentru cheia cu care lucrez, si cu toate astea nu pot genera declaratia. Daca pe versiunea 117 butonul era DEMO, in versiunea 118 este GENEREAZA dar nu functioneaza. Mi se intampla doar mie, sau este o eroare in program?

  3. #23
    Data inscrierii
    August 2009
    Posturi
    7

    Implicit

    Am aparut o noua versiune de declaratii versiunea 3200118.02 (04.04.2011). Problema la ea este ca nu calculeaza contributia angajatorului la CAS. Iar o eroare de program? Problema este ca noi cam trebuie sa dam salariile la angajati si declaratia asta 112 ne prinde bine la verificarea corectitudinii. Oare cand o fac functionala in totalitate?

  4. #24
    Data inscrierii
    August 2009
    Posturi
    7

    Implicit

    Mai are o eroare declaratia 112. In declaratie se truncheaza la 2 zecimale media zilnica bazei de calcul pentru concediile medicale. In mod normal ea trebuie sa fie cu 4 zecimale. Im interfata de calcul din Winmentor este ok.

  5. #25
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    In modulul declaratii (indiferent de versiune) nu este nici o problema de calcul a Cas-ului. Problema este in configurarea contributiei din mentor, banuiesc ca nu aveti trecuta baza de calcul maxima 10110 sau aveti pusa bifa pe Da la toate conditiile de munca (normale, deosebite si speciale), iar corect ar fi doar la una din ele.
    Media zilnica trebuie sa fie cu doua zecimale, asa cum s-a modificat si in versiunea de mentor 645.04.
    Tin sa precizez ca executabilul de declaratii (versiunea 118.02) functioneaza in totalitate si este compatibil cu noua versiune a Softului J postata pe 04.04.2011.

  6. #26
    Data inscrierii
    August 2009
    Posturi
    7

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns. Nu aveam completata baza de calcul maxima. Acum merge.

  7. #27
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Daca se introduc setarile la Diverse -> Configurari 112, sa inteleg ca se semneaza automat cu codul pin sau e doar in teste ?
    Pentru ca am introdus setarile dar s-a exportat fisierul xml simplu, ca si pana acum.

  8. #28
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Am intrebat pentru ca am avut probleme cu smartcardul Athena de la transsped. Cand introduceam codul pin primeam un mesaj ca nu gaseste smartcardul. In instructiuni se spune ca trebuie introdusa calea pana la driverul smartcardului, dar nimic concret.
    In fine, se corecteaza parametrul library din fisierul dist\config\athena astfel: C sau D:\WINDOWS\system32\asepkcs.dll. Asta e pentru smartcarul Athena de la Transsped.

    Tare greu e sa dai informatii complete, sa nu se chinuie si altii. Furnizorii de certificate se pare ca sunt interesati doar sa incaseze banii. Puteau macar sa scrie undeva ce am scris eu mai sus, sa nu mai pierd doua zile.
    Ultima oara editat depetrisor; 25 September 2011 la 13:55

  9. #29
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    BINGO, mentorul exporta fisierul pdf gata semnat electronic, dupa ce se introduc setarile la Diverse -> Configurari 112. Setarile se fac pentru fiecare firma in parte. Eu am asa (windows instalat pe D):

    Configurare DUK integrator
    1. Cale java: D:\Program Files\Java\jre6\bin\
    2. Cale JAR: D:\dist\ (se poate pune si pe alta partitie)
    3. Tip angajator: 0
    4. Mod executie: s

    Configurare smart card:
    1. Cale config: D:\dist\config (se poate pune si pe alta partitie)
    2. Salvare cod pin: DA
    3. Pin smartcard: se introduce codul pin
    4. Tip smartcard: athena (in cazul meu)
    5. Nr. ord. pe smartcard: se introduce nr de pe smartcard

  10. #30
    Data inscrierii
    April 2011
    Posturi
    9

    Implicit

    Buna ziua

    Am urmatoarea situatie: in cursul lunii ianuarie a aparut o modificare de salariu, deci am introduse 2 contracte pentru acelasi salariat. In momentul in care generez D112, programul imi arunca angajatul la 'sectiunea B', si desi baza de calcul pentru contributii este calculata corect (sunt insumate cele doua venituri brute din cele doua contracte), numarul zilelor lucrate este eronat. In loc de 21 zile lucrate, apar numai 12 (numarul de zile lucrate din contractul intrat in vigoare dupa modificarea salariului).

    Nu reusesc sa-mi au seama unde am gresit.
    Ma puteti ajuta?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •