Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    June 2010
    Posturi
    1

    Implicit probleme obiect inventar

    Buna ziua,
    Am o problema si anume: am creat un obiect de inventar ( o casa fiscala de marcat ) si acesta nu apare in imobilizari - rezolvare ob.inv., nici in imobilizari - nomenclatoare. nu am mai avut pana acum intrari de obiecte de inventar, este a doua luna lucrata in mentor si poate am gresit la configurarea articolului?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Cred ca va ajuta: ftp2:/WinMENTOR Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/obiecte de inventar/
    Puteti intra pe ftp2 de pe site-ul nostru www.winmentor.ro din sectiunea download.

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Domnul... Mihai?
    Cu OI-le sunt doua posibilitati mari si late de lucru:
    A) cea "normala": a) aprovizionare in timpul contabil "OI in stoc, nedate in folosinta", pe la intrari-facturi 303-401; b) dare in consum pe la interne, transferuri intre gestiuni, unde scoatem din tipul contabil "Oi in stoc, nedate in folosinta" si ducem in tipul contabil "Oi inafara bilantului, date in folosinta"; inregistrarile 603-303 si 80X-999 c) urmarire extracontabila, daca aveti modulul imobilizari cumparat, pe la "rezolvare oi din stoc", asociind un nr. de inventar si un resposabil care are grija de ele. Adica, 3 pasi.
    B) varianta mai scurta, cu 2 pasi: a) aprovizionare 303-401; b) rezolvare oi din stoc, unde puteti opta cum sa se faca inregistrarea cheltuielilor: intregral in prima luna, 50% in prima luna si 50% la casare, integral la casare, sau cota-fixa lunara, pe un anumit nr. de luni, pe care il specificati... 603-303.

    Diferenta intre cele doua se face cu ajutorul constantei "sintetic obiecte inventar", din constantele generale, grupul "conturi sintetice identificare stoc": daca puneti 80X, atunci folositi varianta A, daca puneti 303, folositi varianta B.

    Personal, recomand varianta A, care este cea corecta dintr-un numar mai mare de motive care nu le mai enumar aici. Cititi documentatia pentru detalii cu privire la setari, POZE, etc...

    Strict raspunsul la problema dvs este: tipul contabil in care PRESUPUN CA ati facut aprovizionarea acelei case de marcat are un cont reprezentativ care nu este pus in constanta "sintetic OI"; deaceea nu va apare casa de marcat la "rezolvare OI din stoc".
    Sau, poate problema este ca doar ati creat articolul "casa de marcat", dar nu l-ati aprovizionat inca ???
    Succes.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •