A, multmesc penru ajutor... intre timp am rezolvat, dar am uitat sa postez si pe aici

Partea cea mai naspa este ca am pierdut 3 saptamani cu teste, incercari, etc...
Problema a fost la server, mai exact la windows, care a fost instalat prost. Firma care a vandut server-ul a instalat ea Windows-ul... nu a venit de la Dell...

Ce am facut: am instalat pe acel server un windows server 2008 r2 standard; a mers Mentor-ul perfect din prima, si driver-ele de cheie la fel...
Apoi, am facut rost de dvd original de windows foundation, asa cum vine de la Dell, am instalat de la zero, stergand absolut tot ce era pe disc... in prezent, funtioneaza brici..

Nu am o concluzie clara... driver-ele de cheie se instalau, cheia se aprindea, insa license manager-ul nu comunica cu cheia... dar, a fost clar o problema la porturile usb... caci, mi-am dat seama chiar in ziua in care am luat decizia de a reinstala ca, daca schimbam tastatura dintr-un port usb in altul, nu mai functiona... in prezent functioneaza, indiferent in ce mufa usb o bag

Multumesc inca o data pentru ajutor... pentru cine mai incearca, sau cine mai vrea sa stie: WinMENTOR functioneaza EXCELENT si super rapid pe windows foundation... chiar recomand oricui are o retea de peste 4 computere sa cumpere un server Dell T110 cu 2 hdd-uri de 7200 rpm, facute raid1 pentru siguranta (si totusi merge repede), 4 sau 8 GB de memorie, impreuna cu un windows foundation... cost aproximativ 5900 Lei fara tva... eu zic ca mertia... ganditi-va ca astfel aveti windows server legal.