Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 16

Thread: Inchidere An

  1. #1
    Data inscrierii
    November 2010
    Posturi
    24

    Implicit Inchidere An

    este vreo operatiune speciala care se face la inchiderea de an ?
    cand inchid decembrie si deschid ianuarie - da eroare - si cand intru in mentor apare semnul ala rosu - acces interzis. am rulat toate - verificare structuri, reindexare, si nimic... tot asa...
    daca anulez inchiderea si ma intorc la decembrie, si apoi trec la ianuarie nu mai este eroarea - deci numai cand inchid decembrie.
    am vazut la inchiderea de luna erau niste verificari de facut - si este o lista de vreo 6-7 documente (chitante sau facturi) care nu au corespondent - dar pe luni mai vechi - august, octombrie. sa fie oare din cauza asta ? oricum o sa le parcurgem si alea si o sa le rezolvam.
    astept sugestii.
    multumesc.
    Ultima oara editat deovydyu; 06 December 2010 la 09:40

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Dati refacere stocuri solduri pe decembrie si vedeti apoi daca se inchide normal luna. Daca nu, ce mesaj va apare?
    Georgiana T.

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2010
    Posturi
    24

    Implicit

    Exception EDBEEngineError in module MENTOR.EXE at 000C1C02. Key violation.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Dati din Service-Avarie-Reconstituire SysId
    Georgiana T.

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2010
    Posturi
    24

    Implicit

    am dat.
    si tot asa e.
    suntem in criza de timp.
    ovydyu

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Nu stiu ce sa va sugerez in afara de un service complet. Cel mai indicat ar fi sa luati legatura cu distribuitorul dumneavoastra local sa vada exact pe baza de date care e problema.
    Georgiana T.

  7. #7
    Data inscrierii
    November 2010
    Posturi
    24

    Implicit

    daca ma intorc la decembrie (anuland inchiderea de luna) ma lasa sa rulez si "Reconstituire SysId" si "Reconstituire iesiri" sau cel mai important "refacere stocuri/solduri" - la astea in ianuarie imi da mesajul "exception EDBEEngineError in module mentor.exe at 000C1C02. key violation". in decembrie ma duc pe service - necorelari obligatii cu plati/incasari si pe plati/incasari cu legaturi pierdute - si lista nu contine nimic - deci e totul ok. orice dau reindexari, verificare structuri e totul ok. cand inchid luna si trece pe ianuarie - prima data mesajul: "modulul "inchidere..." nu s-a incheiat normal!" si apoi "exception EDBEEngineError in module mentor.exe at 000C1C02. key violation". la decembrie acolo e ceva gresit/stricat...
    cand intru pe ianuarie imi spune sa rulez refacere stocuri/solduri. il rulez si imi spun ca nu s-a incheiat normal apoi mesajul de mai sus cu exception EDBEEngineError.
    ovydyu

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    In ianuarie ati inceput deja sa introduceti date? Daca nu, pozitionati-va pe decembrie in program, iesiti si stergeti manual din WinMent > Data > Firma, luna ianuarie dupa care intrati din nou in program si inchideti luna decembrie spre ianuarie.

  9. #9
    Data inscrierii
    November 2010
    Posturi
    24

    Implicit

    m-am gandit la treaba asta.
    am facut-o si tot asa e.
    de asta am zis ca ceva e la decembrie.
    ciudat e ca orice ii dau la decembrie e ok, doar la inchidere imi da mesaj ca inchiderea nu s-a efectuat normal.
    ovydyu

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    Incercati si "Verificare coerenta date" din service, pe decembrie. Ceva trebuie sa fie.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •