Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2010
    Posturi
    8

    Implicit Compewnsari incasari clienti in avans

    Am si eu nevoie de ajutor in sensul ca doresc sa realizez o compensare automata a sumelor platite in avans de catre clienti. Mentionez ca facturarea se face lunar pentru contracte tip abonament. De exemplu un client a platit in luna septembrie suma de 20 lei pentru factura in valoare de 20 lei emisa in luna septembrie, iar al doilea client a platit in aceasi luna 40 lei pentru factura de 20 lei din luna septembrie si 20 le in avans pentru factura din luna octombrie.
    Care sunt setarile care trebuie facute incat compensarea diferitilor clienti pentru diferite sume platite in avans sa se faca printr-o singura operatiune?
    Pana acum, foloseam urmatoarea formula (care ia timp):
    Mentor >Cassa>Compensari>Adaugare(individuala)
    Multumesc anticipat si scuze pentru exprimarea stangace!
    Ultima oara editat deruralo; 10 October 2010 la 17:34

  2. #2
    Data inscrierii
    October 2010
    Posturi
    1

    Implicit

    Lucrez de ceva timp cu programul si nu cred ca ofera posibilitatea unor compensari automate. Eu tot asa folosesc optiunea din Trezorerie - Compensari pe fiecare partener. Ati mai putea folosi optiunea de Compensare de pe facturile din lunile ulterioare care stiti ca au fost deja platite.

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Buna ziua,am nevoie de o solutie in urmatorul caz:Am achitat un avans unui client in 2010,am factura pentru avans servicii.Respectivele servicii nu s-au executat si administratorul firmei a hotarat sa prescrie suma.Nota contabila 658.02=409.02,se stinge datoria in fisa analitica partener,dar imi apare in Comercial la obligatii plata furnizori,respectiv Clienti datornici.Cum pot compensa respectivele sume,ca sa nu imi mai apara in liste?

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    In inregistrarea contabila, ar trebui sa legati contul 409.02 de partener (se alege partenerul si se pune bifa in dreptul contului). Fisa partenerului pe 409.02 se va solda, dar va ramane valoarea in continuare in scadentar. (o data cu plus si o data cu minus).
    In cazul in care doriti sa se soldeze din ambele liste este nevoie sa adaugati o factura de storno avans.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •