Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 12
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2010
    Posturi
    52

    Implicit inregistrare reevaluare cladire

    buna ziua, am urmatoarea situatie:
    in nov 2008 am achizitionat o cladire, valoarea de intrare este 301621.5 lei.
    in sept 2010 s-a reevaluat cladirea iar din raportul de evaluare reiese o valoare de piata de 362000 lei.
    amortizarea pana la 30.09.2010 este de 34441.05.
    ce inregistrari contabile trebuie facute cu ocazia reevaluarii, iar in mentor cum modific valoarea ?

    va multumesc anticipat

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Pentru modificarea valorii de inventar curente sau a marimii amortizarii precedente se foloseste optiunea Reevaluare (click dreapta pe mijlocul fix respectiv, din imobilizari). Dupa introducerea valorii noi, o sa va genereze o modificare de pret. Cam asta e...

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2010
    Posturi
    52

    Implicit multumesc

    multumesc, nu stiam de existenta optiunii reevaluare in mentor

  4. #4
    Data inscrierii
    June 2010
    Posturi
    15

    Implicit reevaluare cladiri

    Buna ziua. Am intampinat si eu o problema . Am reevaluat o cladire, si cand scriu valoarea reevaluata, imi da urmatoarea eroare: **Exception EConvertError in module MENTOR.EXE at 0000ASC2. iNVALID ARGUMENT TO DATE ENCODE.**. Va rog, daca poate cineva, sa ma ajute.
    Multumesc.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Mesajul invalid argument to date encode apare de obicei pe o baza de date care contine un document cu o data calendaristica inexistenta (de exemplu 29 februarie 2014, dar ar putea fi si altele) . O sa trebuiasca sa cautati prin intrari iesiri si chiar si alte tipuri de documente o astfel de data si sa corectati.

  6. #6
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit reevaluare mijloace fixe

    Buna ziua. Am facut o reevaluare a unei cladiri si am inregistrat aceasta reevaluare facand clic pe mouse dreapta, dar nu am putut sa completez manual cele doua valori, doar valoarea noua din reevaluare. In concluzie mi-a calculat amortizarea pentru mijlocul fix reevaluat incepand din luna decembrie 2014, in loc de ianuarie 2015. Am scos din help-ul programului despre reevaluarea mijloacelor fixe,dar recunosc ca nu prea am inteles. Ma puteti ajuta cu niste explicatii mai ample pentru a rezolva problema? Multumesc anticipat.
    Ultima oara editat deemaio; 08 January 2015 la 13:32

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    In macheta de reevaluari care se deschide cu click dreapata exista mai multe optiuni:
    - pe valori brute - permite reevaluarea amortizarii precedente si a valorii mijlocului fix
    - pe valori nete - permite doar reevaluarea valorii mijlocului fix
    Ambele metode au 2 optiuni:
    - inainte de amortizarea curenta - caz in care amortizarea din luna respectiva se va face la noua valoare
    - dupa amortizarea curenta - caz in care amortizarea la noua valoare va incepe de luna urmatoare
    Daca vreti sa renuntati la reevaluarea deja facuta, stergeti modificarea de pret generata si rulati Refacere stocuri solduri de 2 ori. Apoi reluati procedura de reevaluare cu click dreapta.
    Exista documentatie si pe ftp: ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Doc...reevaluari.pdf destul de explicita cu reevaluarile
    Georgiana T.

  8. #8
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Buna ziua si multumesc pentru explicatii, dar tot nu sunt lamurita. Am un raport de reevaluare facut de un evaluator si care a folosit metoda costului de inlocuite net. Va rog sa imi spunete ce metoda din cele pe care le am in explicatii o pot folosi. Din explicatii e corecta metoda de reevaluare pe valori nete inainte de amortizarea curenta, dar cand am facut-o din valoarea veche a mijlocului fix s-a scazut o suma astfel incat s-a ajus la suma din raportul de reevaluare.Am facut si notele contabile 281=212 si 105=2012 cu valorile respective , dar in nota contabila mi-a denaturat bineinteles soldul la contul 212. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc anticipat.

  9. #9
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Luati legatura cu un consultant Winmentor: distribuitor daca sunteti alocata unuia din zona dvs http://www.winmentor.ro/cumperi.php?section=acoperire sau cu producatorul: http://www.winmentor.ro/suport.php pentru a va ajuta sa inregistrati reevaluarea.

  10. #10
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Multumesc, am rezolvat.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •