Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 14
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    1

    Implicit Eroare adaugare parteneri noi

    La adaugarea unui partener nou imi apare urmatorul mesaj
    "Exception EDBEngineError in module Mentor.EXE at 000C1E76.
    Key violation."
    Rulez reconstruire SysID, merge fara probleme dupa care din nou
    imi pare acest mesaj la adaugarea unui parter nou peste cateva ore.

    Ca sa il pacalesc introduc cateva litere la un nou partener, este acceptat asa,
    dupa care revin si modific inregistrarea partenerului astfel incat ea sa fie completa.

    Rog o sugestie ca sa scap de acest mesaj de key violation de fiecare data cand introduc un partener nou cu toate datele necesare....

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Si mie mi se intampla si nu numai la adaugarea unui partener. Asa face WinMentor. Eu il folosesc de aproximativ 9 luni si sunt din ce in ce mai dezamagit de modul de functionare. Este o aplicatie prea scumpa raportat la cate lipsuri are.

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Smile

    Daca primiti key violation, prima solutie (dupa ce reindexati) este sa rulati service -> avarie -> reconstituire sysid (echivalent refacere secvente in bazele de date oracle sau microsoft). Daca nu e ok dupa aceasta, trebuie examinate manual tabelele care tin id-urile, lucru pentru care trebuie sa va adresati unui distribuitor care si service-eaza. Solutia urmatoare ar fi sa va creeazi o noua firma in mentor, in care sa introduceti soldurile initiale de la zero, manual (adica, nu folositi crearea unei noi firme din datele firmei curente). Acest lucru este valabil si pt domnul Florin (O) ... :
    Succes.

    In ceea ce priveste "lipsurile", va trebui sa fiti mai precis... eventual, enumerati-le. Nu de alta, dar, sincer, fata de alte programe de pe piata, Mentor-ul este mult superior... cel putin pe noi ne ajuta mult in activitatea noastra. Chiar sunt curios la ce va referiti. Va rog, scrieti, cat mai detaliat...

    Stiti ca exista programe (din respect, nu pot sa dau numele, dar sunt arhi-cunoscute), specializate pe salarii, care inca nu si-au actualizat generarea de fise fiscale pentru 2008? Sau altele care nu exporta datele pentru revisal? De asemenea, declaratia 394 in Mentor se face prin 3 click-uri. In alte programe trebuie sa intri in fiecare luna, sa modifici coduri fiscale (pentru acelasi partener, in fiecare luna = greseala de proiectare a bazei de date), sa dai niste preluari, dupa care la final faci alte preluari din luni si apoi generezi 394... Si acestea sunt doar 2 exemple..

    Dacă aveţi probleme cu orice program, soluţia pentru a nu mai fi dezamăgit este să le rezolvaţi, apel?nd la cineva care să vă service-eze, nu?
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 24 April 2009 la 01:16 Motiv: mică adăugare...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Va voi puncta lipsurile imediat ce timpul imi va permite. De exemplu: nu se poate configura comisionul pentru agenti in conditiile in care acesta difera pentru fiecare articol din nomenclator, nu se poate configura penalizarea ce se aplica egentului de vanzari in functie de nr zile de intarziere la incasare. Si mai sunt destule. Are lipsuri si in ce priveste transformarea preturilor din valuta in lei la emiterea de facturi (noi lucram cu preturi in valuta), nu memoreaza ultimul pret iesit pe fiecare partener, etc.

  5. #5
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Primele sunt probleme care ma depasesc un pic ... ar trebui sa consultati un distribuitor, sa discutati cu el despre aceste aspecte... dar la ultimele doua puncte cred ca ati pus un pic gresit problema:
    1) Va recomand sa utilizati preturi si in valuta si in lei, in nomenclatorul de articole. Operatorii sa introduca zilnic cursul euro in nomenclatorare -> casa/banca -> monede si cursuri valutare. Dupa care, sa ruleze actualizarea de preturi, din meniul nomenclatoare. Aceasta functie schimba preturile in lei, recalculandu-le prin inmultirea preturilor in valuta cu noul curs adineauri introdus. Mai mult, se pot face selectii daca procedura se aplica la toate articolele din nomenclator, sau doar la anumite clase, sau daca se aplica la toate categoriile de pret, sau numai la unele categorii de pret, etc. Deci, sincer, nu momentul facturarii trebuie sa fie cel in care transformati preturile din euro in lei, caci cursul nu variaza pe durata unei zile, ci dimineata (sau seara) trebuie sa fie acest moment, iar transformarile facute trebuie sa se reflecte in nomenclator la preturi diverse. Parerea mea...
    2) nu inteleg care sunt problemele la transformarea pe factura, caci si acolo merge ok, aducandu-va cel mai recent curs introdus in nomenclator, si dandu-va, totodata, si posibilitatea de a pune cursul cu mana. Merge ok, din cate am vazut eu. Am observat ceva: daca am introdus un curs cu mana, atunci pentru restul facturilor care le voi emite in continuare, Mentor-ul imi va propune acel curs, deoarece se presupune ca am dorit sa schimb cursul propus initial, iar ceea ce am introdus este cursul bun...
    3) pretul este o caracteristica intrinseca articolelor, nu partenerilor. Deci, de ce sa se memoreze cel mai recent pret de iesire pt parteneri, si nu pt fiecare articol? Nu prea pricep. Ar trebui sa expuneti problema pe larg unui distribuitor. Sa ii exlicati ce anume doriti de fapt, caci, poate, exista o solutie, dar o cautati altfel decat ar trebui, ma gandesc eu...
    Mult succes.
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 24 April 2009 la 01:16 Motiv: corecţii exprimare...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2008
    Posturi
    8

    Implicit Salut

    Mai intai de toate, mi se pare ca deviati de pe thread-ul original... Discutiile generale nu ar trebui plasate aici.
    Cat despre problema ridicata, cu siguranta un distribuitor WinMentor v-ar putea ajuta mai mult. Baza de date sub care a fost proiectata aplicatia este Borland, veti gasi directorul aferent in Program Files. Lansand bdeadmin.exe veti putea verifica daca setarile de aici sunt conforme cu cele recomandate de noi, de multe ori sunt aplicatii care folosesc aceeasi platforma si apar oarece incompatibilitati. Pe ftp.winmentor.ro (ftp://ftp.winmentor.ro/WinMENTOR%20D...ri%20BDEADMIN/) aveti aceste setari. Sunt curios daca Local share-ul este setat pe TRUE la dumneavoastra, eu am avut astfel de probleme si s-au rezolvat definitiv cand am schimbat setarea din FALSE in TRUE.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Citat Original a fost postat de supremeon Vezi Post
    Primele sunt probleme care ma depasesc un pic ... ar trebui sa consultati un distribuitor, sa discutati cu el despre aceste aspecte... dar la ultimele doua puncte cred ca ati pus un pic gresit problema:
    1) Va recomand sa utilizati preturi si in valuta si in lei, in nomenclatorul de articole. Operatorii sa introduca zilnic cursul euro in nomenclatorare -> casa/banca -> monede si cursuri valutare. Dupa care, sa ruleze actualizarea de preturi, din meniul nomenclatoare. Aceasta functie schimba preturile in lei, recalculandu-le prin inmultirea preturilor in valuta cu noul curs adineauri introdus. Mai mult, se pot face selectii daca procedura se aplica la toate articolele din nomenclator, sau doar la anumite clase, sau daca se aplica la toate categoriile de pret, sau numai la unele categorii de pret, etc. Deci, sincer, nu momentul facturarii trebuie sa fie cel in care transformati preturile din euro in lei, caci cursul nu variaza pe durata unei zile, ci dimineata (sau seara) trebuie sa fie acest moment, iar transformarile facute trebuie sa se reflecte in nomenclator la preturi diverse. Parerea mea...
    2) nu inteleg care sunt problemele la transformarea pe factura, caci si acolo merge ok, aducandu-va cel mai recent curs introdus in nomenclator, si dandu-va, totodata, si posibilitatea de a pune cursul cu mana. Merge ok, din cate am vazut eu. Am observat ceva: daca am introdus un curs cu mana, atunci pentru restul facturilor care le voi emite in continuare, Mentor-ul imi va propune acel curs, deoarece se presupune ca am dorit sa schimb cursul propus initial, iar ceea ce am introdus este cursul bun...
    3) pretul este o caracteristica intrinseca articolelor, nu partenerilor. Deci, de ce sa se memoreze cel mai recent pret de iesire pt parteneri, si nu pt fiecare articol? Nu prea pricep. Ar trebui sa expuneti problema pe larg unui distribuitor. Sa ii exlicati ce anume doriti de fapt, caci, poate, exista o solutie, dar o cautati altfel decat ar trebui, ma gandesc eu...
    Mult succes.
    1. Utilizam preturi si in valuta si in lei. Nu actualizarea preturilor in functie de curs este problema (ar trebui ca acest lucru sa se efectueze automat la deschiderea aplicatiei, nu manual).
    2. De exemplu: avem oferta catre un client pentru un articol. Daca facturam acel articol clientului, pretul este transformat automat din valuta in lei dar in casuta "curs" apare valoarea 1 - nu cursul valutar din data facturii. Precizez ca se introduce zilnic cursul valutar(un alt neajuns. Sunt aplicatii mult mai fara pretentii la care preluarea cursului se face automat de pe server). Mai mult: daca pe factura pe care s-a introdus articolul ofertat al carui pret a fost transformat din euro in lei se mai adauga un articol neofertat (ce are pret in valuta) si se foloseste optiunea de trasformare pret in lei, programul nu tine cont de articolele al caror pret a fost deja transformat in lei si le transforma din nou inmultindu-le cu cursul curent. Mie mi se pare normal ca la deschiderea unei noi facturi, in rubrica "curs" sa fie automat afisat cursul din data facturii (daca acesta a fost actualizat).
    3. Referitor la optiunea de memorare a celui mai recent pret de iesire pt parteneri: este de mare ajutor atunci cand acelasi articol se factureaza aceluiasi partener oferind o imagine asupra fluctuatiilor de pret.
    Toate aceste neajunsuri le-am comunicat nu numai distribuitorilor si...... au ridicat din umeri.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Cluj
    Posturi
    3

    Implicit

    Citat Original a fost postat de uracort Vezi Post
    Va voi puncta lipsurile imediat ce timpul imi va permite. De exemplu: nu se poate configura comisionul pentru agenti in conditiile in care acesta difera pentru fiecare articol din nomenclator, nu se poate configura penalizarea ce se aplica egentului de vanzari in functie de nr zile de intarziere la incasare. Si mai sunt destule. Are lipsuri si in ce priveste transformarea preturilor din valuta in lei la emiterea de facturi (noi lucram cu preturi in valuta), nu memoreaza ultimul pret iesit pe fiecare partener, etc.
    Comisionul pentru agenti pentru fiecare articol in parte se poate seta incepand din versiunea 35 (anul 1999 daca nu ma insel). Penalitatile din cate stiu se pot calcula pe rapoarte cu ajutorul coloanelor calculate. Nu stiu sigur, dar merita incercat. La transformarea lei->valuta intr-adevar sunt lipsuri dar aproape in toate cazurile am gasit o solutie buna (unele cu un mic compromis). Ultimul pret iesit pe partener in putine softuri am gasit (doar cateva aplicatii dezvoltate pentru cineva anume care aveau in schimb multe alte lipsuri). Am rezolvat insa aceasta problema in totalitate printr-o micuta si simpatica aplicatie ajutatoare care se integreaza cu mentorul fara probleme. Aveti dreptate, sunt cazuri cand "ultimul pret al clientului" este extrem de utila.

  9. #9
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Pt ultimul pret de iesire al fiecarui articol pe fiecare partener, cred ca ne putem ajuta de lista de iesiri, configurata bine...

    Penalitatile functioneaza ok. Cititi cu atentie instructiunile de pe site; la o prima lectura par greoaie, dar dupa 2-3 lecturi, deja intelegeti ce simple si ce logice sunt. ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20...%20la%20plata/

    Despre comisionul pentru agenti... il rugam pe dl floveyou sa ne lamureasca si pe noi, acestia mai nou-veniti... caci documentatia de comercial este un pic cam saracutza... stiu ca se lucreaza la refacere (dupa cum am postat in alta sectiune).

    Si va multumim mult daca ne dati explicatiile aici pe forum...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 24 April 2009 la 01:17 Motiv: corecţii exprimare...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Citat Original a fost postat de floveyou Vezi Post
    Comisionul pentru agenti pentru fiecare articol in parte se poate seta incepand din versiunea 35 (anul 1999 daca nu ma insel). Penalitatile din cate stiu se pot calcula pe rapoarte cu ajutorul coloanelor calculate. Nu stiu sigur, dar merita incercat. La transformarea lei->valuta intr-adevar sunt lipsuri dar aproape in toate cazurile am gasit o solutie buna (unele cu un mic compromis). Ultimul pret iesit pe partener in putine softuri am gasit (doar cateva aplicatii dezvoltate pentru cineva anume care aveau in schimb multe alte lipsuri). Am rezolvat insa aceasta problema in totalitate printr-o micuta si simpatica aplicatie ajutatoare care se integreaza cu mentorul fara probleme. Aveti dreptate, sunt cazuri cand "ultimul pret al clientului" este extrem de utila.
    Am vazut ca se poate configura comisionul acordat fiecarui agent dar nu aferent fiecarui articol din nomenclator. Referitor la penalitati, nu am gasit o posibilitate de calcul cu ajutorul coloanelor calculate (e posibil sa nu ma pricep eu destul, fiind oarecum nou in utilizarea acestei aplicatii). Ma puteti ajuta cu o informatie referitor la "micuta aplicatie" pe care ati integrat-o in Mentor pentru afisarea ultimului pret / articol / partener ?
    Mii de multumiri.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •