Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 14 din 14
  1. #11
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Citat Original a fost postat de supremeon Vezi Post
    Pt ultimul pret de iesire al fiecarui articol pe fiecare partener, cred ca ne putem ajuta de lista de iesiri, configurata bine...

    Penalitatile functioneaza ok. Cititi cu atentie instructiunile de pe site; la o prima lectura par greoaie, dar dupa 2-3 lecturi, deja intelegeti ce simple si ce logice sunt. ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20...%20la%20plata/

    Despre comisionul pentru agenti... il rugam pe dl floveyou sa ne lamureasca si pe noi, acestia mai nou-veniti... caci documentatia de comercial este un pic cam saracutza... stiu ca se lucreaza la refacere (dupa cum am postat in alta sectiune).

    Si va multumim mult daca ne dati explicatiile aici pe forum...
    Stiu ca se poate vizualiza ultimul pret iesit pentru un anumit articol/partener in "Liste" dar acest lucru presupune pierdere mare de timp. Acest "ultim pret iesit" trebuie afisat intr-o fereastra atunci cand se selecteaza un articol in timpul facturarii (in macheta Iesiri pe factura).

    Cand m-am referit la penalitati, m-am referit la cele calculate agentului de vanzari in functie de intarzierea la incasare nu la cele calculate partenerului pentru intarzierea la plata facturii.
    Ultima oara editat deuracort; 13 February 2009 la 08:16

  2. #12
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Cluj
    Posturi
    3

    Implicit

    In nomenclatorul de articole aveti un buton numit Accize. Adaugati o "acciza" numita "Comision 2%" si completati partea de jos a machetei: bifa pe "la vanzare" sub Jurnal Taxe, alegeti varianta potrivita pentru modul de calcul si procent vanzare puneti 2. Atasati la fiecare articol cate un "comision x%" in functie de caz.

    Mai e de facut ceva, la tipul contabil aferent articolului setati "accize calculate la vanzare".

    In Liste/Trezorerie aveti "Jurnal de taxe vanzare" - cred ca asa se numeste. Grupare dupa agent...

    Simplu de tot nu? Ei, nici nu-i atat de rau mentoru')

    Pentru problema cu ultimul pret vanzare eventual daca ma contactati pe yahoo messanger.

  3. #13
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Citat Original a fost postat de floveyou Vezi Post
    In nomenclatorul de articole aveti un buton numit Accize. Adaugati o "acciza" numita "Comision 2%" si completati partea de jos a machetei: bifa pe "la vanzare" sub Jurnal Taxe, alegeti varianta potrivita pentru modul de calcul si procent vanzare puneti 2. Atasati la fiecare articol cate un "comision x%" in functie de caz.

    Mai e de facut ceva, la tipul contabil aferent articolului setati "accize calculate la vanzare".

    In Liste/Trezorerie aveti "Jurnal de taxe vanzare" - cred ca asa se numeste. Grupare dupa agent...

    Simplu de tot nu? Ei, nici nu-i atat de rau mentoru')

    Pentru problema cu ultimul pret vanzare eventual daca ma contactati pe yahoo messanger.
    Este o varianta folosirea "accizei" pe post de comision acordat numai ca aceasta se calculeaza la vanzarea articolului si nu la incasarea valorii acestuia (care poate fi fractionata).Oricum, multumesc mult pentru ajutor. Decat deloc, e buna si aceasta varianta.
    La problema cu ultimul pret, adresa mea de e-mail este: office.uracort@gmail.com si ID mess: uracort

  4. #14
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Eu personal, nu inteleg de ce s-ar calcula penalitati agentului de vanzare daca firma nu isi incaseaza creantele... daca as fi agent de vanzari, mi-as baga piciorusele in firma pt care lucrez si as pleca trantind puternic usa... şi poate nu doar at?t... este o chestie chiar si mai imorala decat imputarea "lipsei din gestiune" unui vanzator, sau unui "gestionar"... VĂ ROG, nu vă supăraţi pt limbajul folosit, dar aşa stă treaba!

    Ca o sugestie, incercati sa va folositi de listele cu urmarirea incasarilor facturilor, de listele din meniul miscari (si sa le grupati pe agenti, acolo unde apar), precum si de lista cu durata medie de incasare pe agenti, si alte liste din comercial... si eventual sa va faceti ceva coloane calculate... dar nu cred ca ajungeti la ceea ce doriti... mai mult de atat nu stiu ce se poate face.... daca stie cineva...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 24 April 2009 la 01:20 Motiv: adăugat scuzele pt exprimare... :)
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •