Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2024
    Posturi
    7

    Question D112 salariati in IT

    Buna ziua. Am ultima versiune de WM declaratii, dar la o firma in domeniul IT, la D112 nu imi apare optiunea la tip asigurat 1.3 Salariat in IT (cf art 60, pct 2 CF). In statul de plata totul se calculeaza corect si se aplica scutirea impozitului , dar in D112 imi preia gresit sumele si imi introduce acel impozit (care ar trebui sa fie scutit) asadar imi da si un salar net mai mic pentru angajat. Oare cum as putea remedia aceasta problema? Multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Aveti ultimele versiuni de mentor si declaratii? Trebuie sa fie o setare ceva gresita, verificati cu documentatia noastra http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Do..._SALARII/2024/
    Nu prea pot sa imi dau seama doar asa din cateva fraze...

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2024
    Posturi
    7

    Implicit

    Buna ziua, avem ultimele versiuni, intr-adevar au fost cateva constante care nu erau setate corect. S-a rezolvat problema cu impozitul insa in D112 imi da urmatoarele erori

    E: asigurat (2) [idAsig = 2]
    eroare regula: S26.2: A_13 (7886) = A_13i + A_13f (0), pt asigurat in (25,48,54)
    E: asigurat (2) [idAsig = 2]
    eroare regula: S27.2: A_14 (1972) = A_14i + A_14f (0), pt asigurat in (25,48,54)
    E: asigurat (2) [idAsig = 2]
    eroare regula: SA1: Daca asigurat in (25,48,54) si este completata sectiunea A, se completeaza intotdeauna sectiunea A1
    E: asigurat (2) [idAsig = 2]
    eroare regula: S122.2: Tipul de asigurati din sectiunea E3 nu corespunde cu tipurile de asigurati declarati in sectiunile A, B si C
    E: validari globale
    Creanta 02. Contributia individula de asigurari sociale retinuta de la asigurati diferita de suma calculata
    eroare regula: A21.2: (pt. codOblig=412) suma introdusa (2747) = suma calculata conform regulii (775)

    Iar suma de plata pentru CAS calculata in statul de plata este mai mica (2372 lei) fata de ce imi apare ca si total in declaratie, adica 2747lei. Daca ma uit pe fiecare salariat in parte (sunt 2) contributiile lor sociale sunt corecte si adunate dau corect, 2372 de lei, insa totalul final calculat de WM este mai mare si nu se poate modifica.

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2024
    Posturi
    7

    Implicit

    La TIP asigurat in D112 tot nu apare punctul 1.3 Salariati in IT, am verificat si in PDF-ul descarcat de pe ANAF exista aceasta optiune.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Vad ca e doar pentru un angajat problema. Ar trebui sa detaliati, eventual niste print screen uri din conditii salarizare. Conteaza f mult, daca e roman, strain, cum e incadrat, poate o bifa care v-a scapat.

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2024
    Posturi
    7

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Dati-mi un print screen si de la constante de personal salarizare, cele de la functionare

  8. #8
    Data inscrierii
    April 2024
    Posturi
    7

    Implicit

    Capture5.PNG

    Am atasat

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Nu vad nimic care sa fie gresit in print screen uri. Si nici alte idei nu mai am. Luati legatura cu distribuitorul sa arunce un ochi pe baza de date, eventual daca nu i se pare nimic gresit sa trimita mai departe baza.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •