Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Question Zile baza calcul CM

    Bună ziua,

    Avem un salariat care s-a angajat cu data de 8 ianuarie 2024 și care în luna ianuarie a adus CM cu cod 14-neoplazii în 2 zile diferite. În luna februarie, a mai adus un CM cu același cod pentru 1 zi și la generarea bazei de calcul este adus venitul brut din ianuarie, însă numărul de zile este 19, nu 17 cum ar fi corect. Am atașat și print screen cu macheta de concedii medicale. Știu că pot modifica manual numărul de zile din ianuarie, dar îmi puteți clarifica de ce au fost aduse 19 zile și nu 17? Am făcut o greșeală undeva?
    POZA.BC CM.png
    Mulțumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Implicit

    ZILE BAZA CALCUL CM.jpg
    De asemenea, pentru un alt salariat, care în cele 6 luni de baza calcul CM a avu și zile suspendate (Î), acestea nu se scad din zilele baza de calcul (am atașat și aici poza și e vizibil la luna august). Îmi puteți spune dacă e ceva recent modificat în program sau am operat eu eronat?
    Precizez că pontajul se face prin import fișier xls, nu manual în program.
    Mulțumesc.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Din moment ce medicalul nu e continuare ci initial la baza de calcul se aduc toate zilele lucrate si cele 2 de medical din luna trecuta, iar ca baza suma tuturor.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Zilele de I nu sunt automat suspendate, ci trebuie trecute in pontaj sinteza la zile suspendate Screenshot_23.png

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Implicit

    înțeleg, dar total zile lucrate conține și cele 2 zile de medical. Salariatul e angajat de pe 8 ianuarie, deci din 20 zile lucratoare cat are luna ianuarie doar 17 zile lucratoare posibile ar fi avut, din care 2 sunt cu CM.
    Ce am observat e ca la total zile lucratoare se cumuleaza si cele doua de cm și probabil de aici eroarea. Va spuneam ca eu import pontajul, nu il completez manual. E posibil sa fie de aici? Coloana Total lucrat conține exclusiv zile lucrate (fara co, bo etc)? Pontaj februarie.jpg

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Aha. Se poate sa fie de la import, sa nu se fi dus ceva bine. Dar din pacate nu prea pot sa ma prind fara sa vad baza de date, asa ca cel mai bine luati legatura cu distribuitorul dvs sa arunce o privire.

  7. #7
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Implicit

    Așa este, am verificat în variaanta de completare manuală și la total lucrat apar doar zilele pontate. Însă tot în coloana total lucrat, în condițiile în care un salariat are 12 h suplimentare în luna, apare pentru luna februarie 22 zile lucrate nu 21, cât sunt pontate în luna-am atasta pozepontaj avans.jpgPontaj lichidare.02.jpgpontaj lichidare.02.sinteza.jpg. M-ar ajuta sa îmi clarificati ca principiu, ce anume ar trebui sa apara in coloana total lucrat? zile lucrate normal, fara zile de intreruperi de orice fel (co, bo, i, ip etc)? Daca luna are 21 zile lucratoare, iar salariatul lucreaza 1 zi de sambata, in coloana total lucrat va aparea 22 zile?
    Vă mulțumesc frumos pentru ajutor.
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Avem o constanta care regleaza modul in care sunt tratate orele lucrare in functie de orele suplimentare Screenshot_24.png
    Inclusiv inseamna ca orele de sambata vor fi adaugate la cele lucrate in restul lunii, exclusiv le=-ar scadea. Acum daca stiti ca sunt oameni care lucreaza sambata in compensare pt alte zile a saptamanii varianta corecta e pe inclusiv. Noi oricum facem limitare pentru ce ducem in 112, la nr de zile lucratoare in luna. La medicalel se pot regla si acolo zilele manual

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •