Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    82

    Implicit credit pe termen lung IFN

    Buna ziua,

    Va rog sa ma ajutati cu inregistrarea unui credit pe termen lung in EURO luat de la un IFN (institutie financiara nebancara) pentru achizitia intracomunitara a unui utilaj, pentru a putea tine evidenta creditului , a calcula diferentele de curs valutar si a se exporta corect in D406.
    Eu am facut urmatoarele inregistrari:
    Am inregistrat Partenerul IFN ca Partener leasing in care am mentionat conturile Furnizor 462, , Articol 167, Client 461
    Furnizor Intrari 231 = 401 3000 euro curs 4.5-> inregistrarea echipamentului
    Credit IFN Nota contabila 461 =167 3000 euro curs 4.5-> bifand Part pentru fiecare cont
    compensare 401 =461 3000 euro curs 4.9->IFN a platit direct in contul furnizorului
    Plata prin banca 167 = 5124 2000 euro curs 5 - > Am selectat Credit IFN dar se duce plata pe Plata in avans si tot daca selectez manual contul 167 nu calculeaza diferenta de curs valutar si nu face legatura cu contul 167 al partenerului din nota contabila . Am incercat si pe compensari si nu am reusit.

    Va multumesc,
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Din ce inteleg eu IFN doar a dat bani. Marfa a venit de la un alt furnizor. Ar fi ca si cum ar veni bani de la o banca numai ca banca este un ifn. Daca e corecta situatia descrisa de mine nu ar fi mai usor ca sa prinzi ifn in banci si acolo un credit pe termen lung 162 la caracterizarea bancara si asta este ai evidenta corecta a creditului face diferenta de curs.

  3. #3
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    82

    Implicit

    IFN este Deutsche Leasing Romania S.A.
    Dupa cum am metionat mai sus in nota 461=401 societatea nu primește efectiv în contul său bancar numerarul privind creditul, IFN plateste direct Furnizorului .
    Mi-ar fi fost foarte usor sa pun pe banci dar trebuie sa declar in SAFT un rulaj pe un cont care nu exista(incasare credit,plata furnizorului). Nu stiu daca e corect sa declar o societate pe actiuni ca banca .
    Daca aveti alta idee va rog sa mi-o spuneti.

    Multumesc,

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Din ce stiu eu tot cea ce este legat de leasinguri vine din modulul comercial prin meniurile aferente altfel nu.

    Eu nu am spus ca ii primeste bani, Declararea sau nu ca o banca a ifn poate fi singura solutie ca pana la urma sunt bani primiti de la ei asta fiind cea mai mica problema zic eu fiind limitati tehinic nu putem face orice operatiune cum am dori, mici artifici cred ca se fac in orice soft, pana la urma rezultatul final este acelasi.

    Daca in conturi bancare definim un cont bancar cu 167 caracterizarea asa cum am eu definit acest 162ifn.jpg

    Credit IFN Nota contabila 461 =167 3000 euro curs 4.5-> bifand Part pentru fiecare cont "acordarea ar fi 461 cu 167 corecta"
    compensare 401 =461 3000 euro curs 4.9->IFN a platit direct in contul furnizorului "tot prin compensari s-ar inchide 401 cu 461"
    Plata prin banca 167 = 5124 2000 euro curs 5 - > "aici ai avea o operatiune in plus 581 cu 5124 si 167 cu 5124 si nu direct 167 cu 5124"
    Diferenta de curs fara probleme prin trezorerie dif de curs la banci.

    Da nu este perfect insa macar ai rezolvat toata nebunia. cu exceptia ca trebuie sa declari pe ifn in modulul de banci.

    Am un ifn declarat aici la banci si trimis in saft chiar pentru un factoring si asta a fost solutia ca sa imi usurez si eu munca.

    sursa solutiei pt factoring a fost aici: https://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/...%20facturi.pdf

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •