Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    January 2024
    Posturi
    14

    Implicit Scutire 200 lei pt salariati in domeniul IT

    Buna seara,
    Aceasta speta legata de scutirea de 200lei pentru cei din domeniul IT care beneficiaza si de facilitati am mai ridicat-o si eu si vad ca si altii o ridica.
    Eu am mai intrebat si alti contabili si firme de consultanta si de asemenea am citit si legislatia in domeniu si nu am gasit undeva ca cei din domeniul IT care beneficiaza de facilitati nu ar putea beneficia si de scutirea de 200 lei. (pe internet se gaseste si un raspuns mai elaborat in acest sens oferit de portal.contablitate)
    Legat de scutirea de 200 lei am gasit doar sa fie salariul minim de 3.300 lei (incepand din 01.11.2023) si brutul (cu tot cu tichete de masa de ex) sa nu depaseasca 4.000 lei (am prezentat schitat)
    Ceea ce am concluzionat eu este ca, doar beneficiarii facilitatilor din domeniu constructiilor si agroalimentar nu pot beneficia de scutirea de 200 lei, pentru ca la ei salariul minim este mai mare decat 3.300 lei
    Va rog sa ma ajutati cu aceasta speta pentru a putea calcula corect si depune corect D112 pt luna ianuarie 2024. Poate imi scapa ceva din lege (nimic nu ma mai mira la cate s-au tot schimbat in ultimele luni...)


    PS: pana la luna decembrie 2023 inclusiv, am reusit sa depun cu succes D112 IT cu facilitati si cu scutire de 200lei generat direct din mentor.

    Va multumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Cum am mai explicat si in alta postare legata de aceasta suma de 200 de lei, noi facem incadrarea pe tipuri de contract si scutiri conform anexei cu validari de la anaf. Va dau doua print screen-uri din aceasta anexa care zic eu ca sunt concludente: Screenshot_15.png Screenshot_14.png

  3. #3
    Data inscrierii
    January 2024
    Posturi
    14

    Implicit

    Cei de la portal.contabilitate au postat un pdf cum vad ei completat D112. Raspunsul l-au oferit in 22.01.2024, deci probabil nu e cea mai noua versiune D112, dar poate e relevanta pentru cazul nostru.
    Nu stiu cum as putea transmite pdf-ul, imi spune ca dimensiunea e prea mare:

    https://www.portalcontabilitate.ro/d...73370634d0.pdf

    Eu am generat pe luna IANUARIE 2024 d112 pt IT cu facilitati si scutire 200lei din mentor si nu mI-a dat eroare la depunere pe ANAF.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Incercati sa validati xml ul generat in soft a cu duk integratorul pe care il folosim si noi, ca sa vedeti daca ramane valabila validarea fara erori. Am avut surpriza de nenumarate ori sa nu pot valida prin duk xml validat prin soft a.

  5. #5
    Data inscrierii
    January 2024
    Posturi
    14

    Implicit

    Eu am generat xml in programul de declaratii Winmentor si nu mi-a dat erori
    Apoi l-am trecut prin duk si am generat pdf-ul semnat
    Pdf-ul l-am depus fara eroare la ANAF:

    versiunea de duk 1.4.18.3.3. J20.0.1/P3.0.1

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •