Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit Generare Token pe un calculator aflat la distanta pentru e-factura

    Buna seara si La multi ani!

    Un client are propria sa aplicatie WinMentor dar nu are semnatura electronica asa ca eu sunt imputernicit sa am acces in SPV. Am facut setarile necesare pentru e-factura dar nu gasesc o varianta de generare a Tokenului temporar pentru ca este o situatie mai speciala.

    De luna trecuta laptopul pe care este WinMentor-ul este tocmai in SUA unde clientul s-a mutat pentru cateva luni (la fiice). Care este varianta de a genera Tokenul la distanta astfel incat e-facturile ce le va emite sa poata fi transmise prin SPV in baza semnaturii mele? Folosim pentru conectare cu clientul TeamViewer.

    Ar trebui sa fie pe undeva, poate nu la vedere, o setare, ceva prin care programul sa stie ca va trimite e-factura printr-un Token temporar (cel pentru 3 luni) in baza serial-numberului de la semnatura mea (poate in WMEFact.ini ?).
    Alte aplicatii au la vedere treaba asta, sigur ca se poate si aici.
    Altfel ar trebui sa ajunga stick-ul meu cumva in SUA sau sa asteptam sa ajunga acasa clientul ca sa amorsam semnatura ceea ce sigur ca nu e o optiune valida. La ceilalti clienti poate m-oi duce cu stick-ul si rezolv local dar daca sunt la ceva distanta e mult prea complicat si scump pentru toata lumea.

    Si, mai o treaba ....
    In general, pentru generarea tokenului la distanta am gasit undeva ca ar fi obligatoriu ca pe respectivul calculator unde este baza de date se se instaleze driverele si soft-ul pentru token-ul cu semnatura electronica chiar daca nu se va folosi cheia fizic pe acel calculator. Asa apare intr-o documentatie pentru lucru remote ce seamana cu situatia mea dar parca nu e acelasi lucru (http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Ve...20digisign.pdf). Care este procedura in acest caz?

    Sperand ca vom gasi solutii si la acest tip de problema cu e-factura va doresc un an foarte bun cu multe realizari si bucurii.

    Numai bine!

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Uite aici documentatia pentru generare. o rezolvi usor: http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Do...ken%20ANAF.pdf

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Sunt 2 solutii:

    1. va conectati cu Remote Desktop (cel de la Microsoft Windows ) pe calculatorul din SUA.
    Inainte de a da Connect, pe tabul de Local Resources, Local devices and resources, More..., sa fie bifat SmartCards si , eventual, Other PNP.
    Procedura aceasta "aduce" stickul ca si cum ar fi bagat in laptopul din SUA. Dar, tot are nevoie de drivere pentru a fi accesat (driverele nu ajung automat); trebuie instalat si acolo acel software de semnatura digitala.
    Mai departe, clasic din Mentorul din SUA.

    2. configurati si laptopul din SUA si cel de aici sa faca parte dintr-un acelasi VPN, caz in care puteti folosi Mentorul de aici pentru a se conecta pe baza de date din SUA.
    Pentru asta trebuie configurari pe amandoua: sharing pe cel din SUA, cu drepturi full; in cel local, schimbat adrese (5 setari) in Borland pentru a accesa acea baza de date.
    Din cauza vitezei scazute pe care o presupune acest tip de conexiune, este posibil sa nu mearga, ajungand in timeout-uri.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit

    Buna seara,

    Va multumesc pentru raspuns. M-am gandit ca asta ar fi varianta.

    Dar pana sa ma apuc de setari asa cum mi-ati recomandat mi-a mai aparut un gand ...

    Daca iau datele, le restaurez la mine, fac setarile necesare, generez Tokenul de pe calculatorul meu si apoi pun datele inapoi pe calculatorul aflat la distanta, nu ar merge?
    Nu "tine minte Tokenul generat"?
    In urma instalarii driverului semnaturii electronice pe calculatorul aflat la distanta e ca si cum as fi facut setarile cu calculatorul la indemana.
    E fezabila varianta aceasta?

    Multumesc!

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Poate fi. Nu stiu daca se salveaza ceva date prin afara bazei de date (IE, Edge etc).
    Dar, atentie, in WinMentor se salveaza ceva si in DATA (adica deasupra firmelor, neprinse in salvarea de firma, ci cea de Data).

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    In browsere este posibil sa ramana certificatul, insa la orice incercare de folosire a lui cere tokenul. Am patit sa ramana o lista de certificate mai ales in anumite versiuni de Wind 11, dar la orice incercare de a le folosi m-am lovit de refuz ca nu gaseste tokenul.

    A ramane ma refer ca la logarea in spv imi apar sa zicem 5 certificate dar daca il aleg pe unul care nu are tokenul in pc imi da eroarea clasica ca aceea de conectare la anaf cand nu e inrolat certificatul, asta din cauza ca nu gaseste si cheia criptata, ci doar niste date cum raman si la un document semnat.

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •