Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 12
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit Observații la nivel de articol în fișierul XML al efacturii

    Buna ziua ,

    Este posibil să se includă observații la nivel de articol în fișierul XML al efacturii?

    Multumesc !

  2. #2
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    61

    Implicit

    Buna ziua,
    Fisierul XML al efacturii are o structura standard si nu putem aduce observatiile la nivel de articol.
    In schimb puteti folosi constanta "Export observatii factura in Header.Note(eFactura)" ce va permite exportul observatiilor de la nivel de factura în campul Note.

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit

    Ma gandeam ca se poate prin metoda pe care o folosim la printare ( Nume articol + aceste observatii) , adica in " < cbc:Name> Articol + Observatii </cbc:Name> "

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Pentru noi nu ar fi greu sa ducem informatia la care faceti referire in xml efactura. Dar cum v-a spus si colegul meu, avem de urmarit o structura standard. Dau un link catre exemple de xml, daca vedeti dvs, imi aratati unde anume este trecuta acolo observatia la nivel de articol. Trebuie sa va imaginati sa faceti o declaratie 112 care are o structura si se valideaza daca sunt prezente campurile obligatorii si nu putem trece nimic in plus pentru ca nu ar trece de validator. Aceeasi chestie este si la efactura.

  5. #5
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit

    Buna ziua,

    Nu cer modificări de structură, ci doar în câmpul destinat articolului (denumire), după numele acestuia să se aducă și observațiile.
    printarementor.pngxml.png

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Asta ar fi o dezvoltare in mentor si dupa cum am mai spus si in alte postari, nu preluam dezvoltari de pe forum. Trebuie sa urmati calea normala, adica sa va adresati distribuitorului care va transmite catre producator cerinta dvs.

  7. #7
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit

    Am contactat distribuitorul, iar acesta a confirmat că informațiile sunt aduse în formatul XML. În urma verificărilor, am observat că are parțial dreptate. Dacă acestea sunt introduse direct în factura la secțiunea de observații la articol, apar în formatul XML. Însă, dacă sunt introduse în comandă, acestea sunt preluate în avizare și, ulterior, în procesul de facturare, nu apar în formatul XML.
    xml cu obs.png
    Ultima oara editat declaudiu.mirica; 05 January 2024 la 14:58

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    9

    Implicit

    Eu am verificat si constatat ca aceste observatii sunt exportate si apar pe pdf-ul facturii din directorul e-factura. Dar dupa transmitere in spv, xml-ul aferent descarcat si convertit in pdf prin programul anaf, nu contine aceste observatii.
    Am verificat acest lucru la 2 societati, la care am acces in spv si transmit facturi intre ele, si observatiile (din headernote) nu apar nici la factura trimisa de furnizor nici la factura primita de beneficiar, ambele descarcate de pe spv si convertite in pdf (fiind vorba de aceeasi factura).
    Este ceva ce nu fac eu bine? sau este o problema a programului care face conversia?

  9. #9
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    61

    Implicit

    Buna ziua, verificati sa aveti constanta "Export obserbatii fatura in Header.Note(eFactura)" cu valoare pe DA.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    9

    Implicit

    Este setata (am verificat). Presupun ca nu le-ar exporta si nu le-as vedea in pdf-ul creat de mentor. Nu le vad in pdf-ul rezultat din descarcarea si convertirea xml-ului din spv.
    Ultima oara editat dedoinita10; 29 January 2024 la 14:05

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •