Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 28
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    82

    Implicit societate care nu aplica facilitati agricultura

    Buna ziua,

    Societatea nu aplica la luna noiembrie facilitatile agricultura, dar programul Mentor le calculeaza, adica pe statul de plata salariul apare fara retinerea impozitului.

    In schimb modulul declaratii calculeaza salariul corect , dar pe declaratii dubleaza valoarea impozitului datorat 3060 si scade valoarea impozitului scutit 1502.

    Diferenta impozit de 56 lei rezulta de la un angajat cu doua ore.

    Am atasat calculul salar din mentor pentru un angajat si extras din D112 .

    Ce ar trebui sa mai modific pentru a avea un stat de plata corect la noiembrie?
    Mentionez ca am ultimele versiuni ale programului Mentor si declaratii.
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Incercati in prima faza sa dati click pe butonul new din recalcul, sa preia din nou calculele. dati recalcul dupa. Si vedeti ce se intampla.

  3. #3
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    82

    Implicit

    Am incercat varianta propusa de d-voastra si nu a mers.
    Am sters tot ce am lucrat , am preluat din nou datele de salarii, am lucrat pe ele si aceeasi problema. Desi nu bifez ca firma aplica facilitatile, programul le calculeaza.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Faceti un print screen la constantele de la personal salarizare (partea cu aplica facilitati) ca sa vad daca pot reproduce. Incercati sa puneti pe nu constanta cu facilitati, sa vedeti daca nu se rezolva

  5. #5
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    82

    Implicit

    1.In attach aveti print screen la personal salarizare(Functionare) .

    2.Am pus NU pe constanta 2.04 si tot nu da bine.
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Da, dar eu ma gandeam la prima constanta sa o puneti pe nu din moment ce ati scos bifa de calcul facilitati. Screenshot_7.jpg Imi pare ca aveti ceva blocat pe calcule, dar fara baza de date imi e cam greu sa ma prind ce, in testare nu am reusit sa reproduc pana acum

  7. #7
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    82

    Implicit

    In luna noiembrie Cifra de afaceri din agricultura este mai mica decat procentul de 80% din Cifra de afaceri Totala. Este in jur de 50%.
    Eu am lasat constanta 2.01 pe DA pentru ca firma are caen 0111 .

    In lunile anterioare am avut situatia cand firma nu s-a incadrat pentru facilitati si nu a fost nici o problema.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Nu va contrazic, poate ca a mers pe versiuni din urma altfel. Dar acum va spun ca asa e in cod, ma uit la constanta care la dvs este setata pe agro. Odata cu introducerea constantei cu it, trebuia sa facem cumva sa se uite la constante. Deci ramane valabila recomandarea mea cu punerea constantei pe NU

  9. #9
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    82

    Implicit

    Am pus constanta 2.01 pe NU , a mers , dar pe declaratie nu mai pot mentiona cifrele de afaceri si procentul din care a rezultat ca firma in luna noiembrie, nu a putut beneficia de facilitati.

  10. #10
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am si eu o situatie asemanatoare cu acesta si anume, firma de constructii care are cifra de afaceri sub procent si nu poate aplica facilitati si ultima versiune de mentor nu calculeaza taxele la salarii, cas, cass, pt salariat, nu cred ca avand 4582 lei brut tot 4582 lei net cred ca la salarii e ceva ciudat, intrebarea este ce anume se intampla? Are cineva idee ce ar putea fii? atasez cum arata salariile 106.EROARE SALARII.jpg

    Am incercat sa aduc si din new fisierele la fel face, e ca ci cum nu ar stii

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •