Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 16
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    5

    Implicit configurare conturi 609 / 709

    Buna ziua!
    v-as ruga sa-mi dati o mana de ajutor ..... am configurat conturile 609/709 dar nu apar in balanta.ce ar tb sa fac? Multumesc anticipat pt raspunsul d-stra

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Mergeti in Planul de conturi pe aceste 2 conturi si aveti pe Date generele - Vizibil in balanta si Vizibil in balanta sintetica, dati pe DA.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    Daca varianta propusa de Irina nu va rezolva situatia, atunci vedeti sa nu aveti o versiunea mai veche de Mentor in care nu erau tratate aceste conturi. Cel mai bine este sa faceti un upgrade.

  4. #4
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    5

    Implicit

    multumesc pt. sugestii. am facut upgrade si acum e ok !

  5. #5
    Data inscrierii
    August 2010
    Posturi
    2

    Implicit

    Am configurat si eu cele doua conturi in planul de conturi. Contul 609 este cont de activ, iar 709 cont de pasiv. In balanta de verificare rulajele lor apar cu semnul minus. Asa trebuie sa fie?

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Contul 609 este de Pasiv si 709 de Activ. In Ordin se spune:"?n conturile cu trei cifre, cifra terminală 9 semnifică operaţiuni de sens contrar celor acoperite ?n mod normal de conturile de nivel superior din grupa din care fac parte."
    Georgiana T.

  7. #7
    Data inscrierii
    August 2010
    Posturi
    2

    Implicit

    Citat Original a fost postat de georgiana Vezi Post
    Contul 609 este de Pasiv si 709 de Activ."
    Asa le-am configurat si eu acum. Dar eu am o versiune de WinMENTOR din 2009, iar inregistrarile contabile pe care le face programul la conturile acestea sunt:
    de ex. pt. o factura de reducere comerciala primita de 10 lei fara TVA
    609 = 401 -10
    442.06 = 401 -2,4
    iar inchiderea contului 609 la sfarsitul lunii este 609 = 121 cu 10 lei. Rulajul contului pe total este zero, astfel ca in balanta de verificare nici nu mai apare contul 609.
    La fel si la contul 709.
    Nu cred ca este corect astfel. Voi ce spuneti ? Cum trebuie facute notele contabile pt.aceste doua conturi ?
    Ar trebui sa instalez o versiune din 2010 a programului ?

  8. #8
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    Instalati ultima versiune de pe site
    La tăţi ni' greu!

  9. #9
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    15

    Implicit

    Am si eu o factura cu "reduceri comerciale primite", am configurat conturile 609 si 709 , dar in balanta suma primita ca reducere mi se aduna la cheltuieli cand de fapt ar trebui sa scada cheltuielile. Va rog sa-mi spuneti si mie unde am gresit?

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Se aduna la clasa 6 la rulaje, dar nu poate fi considerat o cheltuiala intrucat se crediteaza cu 121 la sfarsitul lunii, deci se comporta ca un venit. Pentru cei care folosesc aceste conturi nu se va mai respecta formula intre rulajele claselor 6, 7 si soldul contului 121.
    Georgiana T.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •