Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 12

Thread: calcul salarii

  1. #1
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit calcul salarii

    O societate cu activitate în domeniul construcțiilor are un salariat cu contract de muncă part-time, cumul funcție nu contract de bază. Salariatul mai are un contract de bază dar nu într-un domeniu în care să beneficieze de facilități.
    La calculul salariului pentru luna noiembrie salariatul nu beneficiază de facilități; i se reține CAS 25%, CASS 10% și impozit 10%. Neavând o altă facilitate, la niciun alt contract, nu ar trebui să beneficieze de facilități la acest contract?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Sunt noile modificari valabile cu aceasta versiune, pentru constructii, ce nu este contract de baza nu mai beneficiaza de facilitati. Legislatia in vigoare asta spune. CF. LEGII NR. 296/2023 SI OUG93/2023

  3. #3
    Data inscrierii
    January 2019
    Posturi
    6

    Implicit Am versiunea 23121/1

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Sunt noile modificari valabile cu aceasta versiune, pentru constructii, ce nu este contract de baza nu mai beneficiaza de facilitati. Legislatia in vigoare asta spune. CF. LEGII NR. 296/2023 SI OUG93/2023
    Buna, Eu am actualizat versiunea, am dat "deduceri suspendate pentru luna curenta", dar tot nu imi calzuleaza impozit pe salariu 10% si CAS 25%.Ce setare mai trebuie sa fac?

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Sunt noile modificari valabile cu aceasta versiune, pentru constructii, ce nu este contract de baza nu mai beneficiaza de facilitati. Legislatia in vigoare asta spune. CF. LEGII NR. 296/2023 SI OUG93/2023
    Mulțumesc! Eu am înțeles că salariatul poate beneficia de facilități doar pentru un singur contract, idiferent dacă este contract de bază sau nu. În speța mea, salariatul are contractul de bază la o firmă care activează în alt domeniu, nu construcții.

  5. #5
    Data inscrierii
    January 2019
    Posturi
    6

    Implicit

    Buna,

    Asa am si eu, am contrcatul de baza cu 8 ore la un service auto si am contracte de 1 ora pe zi la fire de constructii..Nu se mai aplica facilitati, nu am functia de baza, dar vad ca nu calculeaza corect..

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Nu prea inteleg ce conditii aveti dvs pe acest angajat si de ce nu calculeaza. Ori alegeti sa dati mai multe detalii aici pe forum, sau luati legatura cu distribuitorul dvs sa vada pe baza de date....

  7. #7
    Data inscrierii
    January 2019
    Posturi
    6

    Implicit

    Buna ziua,

    Repet, am contractul cu functia de baza la un service auto, deci la societatea de connstructii nu mai beneficiez de facilitati, am contract de 4 ore..Trebuie sa imi calzuleze CAS 25 % SI IMPOZIT 10%..La contributii asociate am 6, am dat click, bifa "Opteaza pentru pilonul II" si la "deduceri suspendate pentru luna curenta".Imi calculeaza la 2300 de lei:489 cas, 230 cass, impozit pe salariu 0 si eu zic ca este gresit.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Si ce tip de contract ati selectat in conditii salarizare la firma de constructii?

  9. #9
    Data inscrierii
    January 2019
    Posturi
    6

    Implicit

    Buna ziua,
    Contract de baza, cumul baza, cred ca aici am gresit.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Da, am limitat din program sa nu se mai calculeze la cumul functie, ce e functie de baza nu avem cum sa excludem, cred ca va dati seama.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •