Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit Factura in euro plata in lei

    Ma puteti ajuta va rog sa inregistrez o factura in euro (din Italia) pentru o piesa de schimb , plata cu cardul in lei . Multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    In winmentor odata inregistrata factura in euro, nu pot selecta in trezorerie o banca in lei, doar una in euro. Stiu ca in practica se poate plati cu card in lei pentru ca banca face o inregistrare intermediara si va schimba leii in euro la un curs stabilit de banca, deci va trebui sa faceti cumva si aceasta procedura in program. Daca sunt colegi contabili pe forum care au alte idei....

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    E banala aceasta operatiune, se face plata in 409 lei si de acolo compensarea, care are doua posibilitati:
    1. compensare directa 401 cu 409 la nivelul cel mai mic in euro si inca o compensare cu venit/ cheltuiala cu diferene de curs valutar in functie de care operatiune este mai mare ,plata sau datoria
    2. doua compensari 409 cu 473 si 401 cu 473 si in 473 o nota contabila cu diferenta de curs valutar,

    Cum iti e mai comod, eu de regula aleg varianta 1 pentru majoritatea de situatii, dar am avut si cazuri cand am ales varianta 2

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Am comandat piesa respectiva de pe un site din Italia, am platit cu cardul pretul cu tva iar dupa cateva zile am primit factura care are trecut la pret "170 euro" la tva " art.41 DL331/93" la total "170 euro"
    Cum inregistrez factura in acest caz? fara taxare inversa? Mai apare in declaratia 390 si in declaratia 300 la randul 5 -5.1 si 20-20.1?

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Articolul daca nu ma insel zice taxare inversa, asa ca va avea nevoie de bifa la taxare inversa, va ajunge in decont la achizitii intracomunitare de produse si va avea si 390 achizitia. Daca ati platit prea mult cereti inapoi diferenta.

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Am platit prea mult binenteles. Nu stiu daca are rost sa cer diferenta , nu este asa mare , e si sfarsit de an , poate dureaza si se termina anul pana refac ei factura.
    Daca ma refuza sau nu cer diferenta cum procedez cu factura si cu declaratiiele?

  7. #7
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Am cerut diferenta si am primit rapid raspuns ca factura este corecta si nu primesc nimic . Am mai avut facura la achizitie intracomunitara din Olanda intocmita corect unde nu am platit tva-ul, dar in situatia asta nu stiu ce sa fac .
    Daca pun 0 la tva pe factura nu mai apare nimic in declaratia 300 la randul 5 si 20 iar in declaratia 390 apare firma si suma platita . Este corect asa ?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •