Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 15
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    37

    Implicit Winmentor Statie

    Buna ziua!
    Exista vreo solutie tehnica pentru a imbunatati viteza pentru statia 2?
    In acelasi birou sunt 2 PC legate in retea. Viteza de rulare pe statie este mai mica de 5-10 ori decat cea de pe calculatorul principal, unde se afla baza de date.
    Doar pentru Mentor este viteza de rulare extrem de scazuta(ambele calculatoare au exact aceleasi specificatii tehnice-procesor, ram, SSD, etc).
    Ma gandesc ca ar trebui sa exista o solutie, sa nu imbatranim cand adaugam un articol nou(dureaza 30 de secunde asteptarea) sau cand dam inchidere luna(dureaza 5 minute).
    Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Buna ziua! Depinde foarte mult de retea. Ar fi bine sa luati legatura cu distribuitorul dumneavoastra, sau cu un it-ist care ar putea sa verifice putin reteaua. In mod normal in Winmentor la modul de lucrul in retea nu este afectata viteza de rulare pe statie.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Sau un nou utilizator pe pc "server" si incercat u RDC ca parca wind 10 suporta si el cateva conexiuni de acest gen fara probleme si atunci viteza e identica ca si pe pc gazda chiar daca clientul este pentium III

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Chiar daca specificatiile tehnice sunt la fel pe ambele calculatoare, partea de software poate sa difere. Verificati ca drepturile pe userii de windows sa fie identice, mai ales vorbim de drepturile de scriere, pentru ca mentorul scrie in table. Verificati antivirul sa nu ingreuneze treburile. Dep-uri, UAC-uri....

  5. #5
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit

    Din propria mea experiență, am observat că viteza de accesare a programului WinMentor prin rețea poate varia în funcție de metoda de conectare la rețea (Wi-Fi vs. cablu). În cazul în care utilizați o placă de rețea externă, necesară pentru modelele noi de laptopuri, modelul acesteia poate avea o importanță în ceea ce privește performanța programului.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    37

    Implicit

    Am sezistat aceasta problema inca de la instalare, dar distributiorul nu a gasit o solutie in acest sens.
    Anexez specificatiile calculatoarelor(sunt identice). Nu sunt laptopuri si sunt legate la un router local DLINK prin cabluri.
    Folosesc antivirus Bitdefender.
    Daca ma poate ajuta cineva contra cost sa rezolv aceasta problema as fi recunoscator.
    Multumesc!
    123.jpg

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Ai retea de 1gb pe router? Ca pc poate avea 1gb si routerul 100MB si atunci esti limitat de viteza. Eu zic ca cea mai mare viteza e rdc. Vezi cu cat se conecteaza placile de baza in fiecare pc daca sunt conectate pe 100 ai gasit probelema, vezi cat suporta routerul ca viteza chiar daca e 1GB poate lucra limitat cu anumite fisiere, mai ales ca vorbim de multe fisiere mici.
    Cazul asta nu il cunosc prea bine pt ca eu sunt pe RDC


    PS: Am scris router dar ma gandeam la switch ca el de fapt face legatura, intre pc, acuma depinde de arhitectura firmei poate fi si router cu 4 porturi de lan si e folosit si ca switch.
    Ultima oara editat dealexadi; 21 June 2023 la 15:50

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    37

    Implicit

    Distribuitorul din zona mea mi-a recomandat sa verific cablurile de la switch.
    Am cumparat cabluri de Altex. Ne-au recomandat HAMA CAT6.
    Nu s-a schimbat nimic.
    Folosim urmatorul SWITCH:

    D-Link DGS-1100-08V2, 8 Porturi Gigabit
    https://www.emag.ro/switch-d-link-8-.../pd/DD4SYTMBM/

    Viteza de copiere a unui fisier intre cele 2 calculatoare este de peste 100 MB/Secunda.
    Sigur nu sunt din setarile pentru Mentor?
    Ma poate ajuta cineva CONTRACOST sa rezolv aceasta problema.
    Multumesc!

  9. #9
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    167

    Implicit

    Citat Original a fost postat de rutzo Vezi Post
    Folosesc antivirus Bitdefender.
    Ati incercat sa excludeti directorul MENTOR de la scanarea de catre solutia anvirus Bitdefender sau eventual a executabilului mentor.exe?
    https://www.bitdefender.com/consumer.../answer/13427/
    Sau sa dezactivati solutia temporar, pentru testarea vitezei?

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    37

    Implicit

    Am dezactivat antivirusul de pe ambele calculatoare. Din pacate nu s-a schimbat nimic. Mai exista vreo varianta?
    Multumesc!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •