Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit Vanzare produse medicale catre spitalele de stat

    Asa cum ne obisnuieste pe noi statul de la jumatatea lunii in cazul de fata incepand cu 12.06.2023 se va factura catre spitalele de stat dispozitivele medicale, si inca cateva chestii prevazute de Legea 88/2023 se vor factura fara tva, care ar fi procedura de lucur in wimentor, stiu procedura de la restaurante cea cu 19 si vandute cu 9 dar e cam greu sa faci sute si mii de articole, in condiitle incare ele intra din import, intracomunitar sau intern si vor fi facturate fara tva cu drept de deducere, insa daca le facturezi catre alte persoane sunt cu tva.

    Multumesc anticipat pentru ajutor.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Am mai avut intrebarea, de altfel am inteles de la alti clienti ca nici norme de aplicare nu ar fi la aceasta lege, plus ca am inteles ca vor fi articole care se vor vinde acum cu tva 0%. Dar ca sa va faceti temele, puteti sa va ghidati dupa documentatia noastra de la trecerea tva de la o cota la alta pentru ca asta ar fi procedura de fapt. Pentru situatia cu vanzarea doar pentru unii partener cu alta cota, tot procedura de care ati pomenit dvs ramane in vigoare.
    http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Do...02_MENTOR/TVA/

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc pt raspuns, cu sau fara norme spitalele dau notificari ca nu mai primesc facturi cu tva, ci doar cu tva 0. Pare o utopie ca aprovizionarea va fi cu 9% (import tva in vama, Intracomunitar cu taxare inversa si intern cu tva) si iesiri catre spitale fara tva sau mai corect tva 0 cu drept de deducere. Speram sa nu fie procedura de la Horeca, chiar daca ar avea doar institutii publice tot o nebunie ar fi ca intra cu 9% si ies cu tva 0 scutit cu drept de deducere, sute si mii de produse.

    PS: si cum imi place mie evident ca iara cine a facut legea a gandit cu partea pe care o foloseste sa stea pe scaun, ca jumatate de luna am tva 9% si jumatate de luna va fi 0%

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Alta varianta sa se vanda in cazul de fata catre institutii nu exista, ca intrarea va fi cu 9 sau 19 % si iesirea cu zero, e inuman sa dublezi articolele sunt sute si mii de repere care trebuiesc dublate, si deja spitalele vor tva 0.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Cred ca mai buna este procedura de la trecerea de la platitor la neplatitor de tva. Orice varianta am incercat, cu fortare tva sau altele, nu se regleaza stocurile, si contabilii ar trebui sa faca note contabile de reglaj.

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc de raspuns, e complicata ca la tot ce e institutie de stat tva este 0 la livrare chiar daca la intrare este 9 sau 19 iar orice alt client din romania si mai sunt diverse farmacii, sau alte institutii private la care se vinde si la ele este tva de la livrare 9 sau 19%. La intrare ar recalcula softul tva daca il trece manual, dar e problema la ce se vinde si este regim normal ca sa zic asa si nu noul regim: "institutie de stat"
    Ma gandeam la un mod de lucru gen cum este tva inclus de la turism sau sh ori un fel de taxare inversa, recunosc ca n-am apucat sa le testez ca ma omoara un saft si alte mici si de uzura probleme.

    PS: o solutie de compromis buna pare sa fie Particularitati TVA: Locul livrari/prestarii in afara Roamniei. Cred ca asa ar trebui tratat o particularitate tva derivata din cea de mai devreme, ca daca o privim la recep cam asa este ca doar pt institutiile publice care indeplinesc coditiile livrearea se face cu tva 0 in rest si intrare si iesire e tva 9/19, acuma nu stim nici macar cum le vom declara in decont nebunie cu bucurie, dar aceasta varianta pare cea mai apropiata varianta de cea necesara. stie si sa scada stocurile, se duce nasol insa in declaratii dar acest lucru e luna viitoare pana atunci speram sa ne edificam.
    Ultima oara editat dealexadi; 22 June 2023 la 15:26 Motiv: Adaugat ps:

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Ceva vesti cu o optiune car sa fie la particularitati tva gen cum este locul livrari locul prestarii in afara romniei sau cum este la cota, cred ca ar fi cea mai ok varianta, ca din ce vad locul livrari locul prestari in afara romaniei nu dce restraictii insa se duce ciudat in jurnale si in decont.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •