Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    9

    Implicit Pensie pilon II administrator

    In luna ianuarie 2023 la o societate care aplica facilitati in constructii, administratorul (venituri asimilate) nu beneficiaza de facilitati, deci CAS 25% pt tot venitul (14.000 lei), PP2 3.75%, virat corect de catre Casa de Pensii.
    In lunile februarie si martie 2023 in aceleasi conditii, persoanei respective i se calculeaza in mentor CAS 25% pentru tot venitul (14.000 lei), dar Casa de Pensii nu vireaza PP2 decat pentru suma care depaseste 10.000 lei.
    La analizarea detaliata a D112 pt cele 3 luni constatam ca spre deosebire de luna ianuarie, in lunile februarie si martie aceasta persoana apare in D112 cu campul E3_18 completat cu 10.000 lei, adica venitul scutit in firmele care aplica facilitati, desi persoana nu beneficiaza de facilitati.
    Care credeti ca este setarea pe care nu o facem corect sau o facem diferit fata de luna ianuarie, sau problema provine din modificarile aduse D112?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 521

    Implicit

    Da, se pare ca ne-a scapat. Nu ar trebui sa fie completat pentru el acest camp. Va urma exe cu corectia sau daca va grabiti modificati dvs xml ul.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    9

    Implicit

    Multumim.
    Asteptam exe nou.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    9

    Implicit

    Oare nu s-au facut modificarile necesare pe aceasta speta la versiunea de declaratii 23.061/2?
    Am depus D112 cu acesta versiune pt luna mai si tot nu s-a virat suma corecta la PP2. S-a virat doar pt ce depaseste plafonul de 10.000 lei, desi in cazul administratorilor nu se mai aplica plafon si facilitati, calculul in Mentor se face corect.
    Multumesc.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 521

    Implicit

    Eu stiu ca sunt facute toate modificarile. Este disponibila versiunea 23061/6 in exe de corectii pe ftp. Eu am urmarit exact campurile la care ati facut si dvs referire, nu stiu de ce nu s-ar vira banii.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    9

    Implicit

    Nici noi nu ne dam seama unde gresim. Am verificat toate setarile. Intradevar, acum, nu mai apare in xml campul E3_18 completat cu 10.000 lei, de fapt nu mai apare deloc acel camp si totusi cred ca inca ne mai scapa ceva.

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •