Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 20
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit Modificare procent TVA 24%

    In legatura cu noua cota de TVA, modificarile pe care trebuie sa le faceti in setarile WinMENTOR sunt cuprinse in documentul pe care il puteti descarca de pe ftp2 (adresa completa este http://www.winmentor.ro/down/pdf/mod...rocent-TVA.pdf).
    Ultima oara editat deDaniela; 30 June 2010 la 11:31

  2. #2
    Data inscrierii
    June 2009
    Posturi
    6

    Implicit Tva 24%

    multumim pentru promtitudine

  3. #3
    Data inscrierii
    June 2009
    Posturi
    6

    Implicit

    Consider ca totusi ar mai fi nevoie de cateva completari si anume:
    -Am inteles ca trebuie sa am luna iunie inchisa cand creez acest TVA 24%, insa in cazul meu de exemplu am 5000 de articole, trebuie sa modific aceste articole astfel incat sa am setat TVA 24%, daca fac asta cum fac cu istoricul acestor articole, istoric pe care il vreau la un TVA de 19%. sau trebuie sa creez alte articole incepand cu 1 iulie cu TVA 24%?
    Sau daca modific in constante generale pe 1 iulie TVA 19%, imi trateaza istoricul cu 19%?
    imi cer scuze daca sunt greu de cap.....
    Ultima oara editat denae costel; 30 June 2010 la 15:48 Motiv: completare

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Sa inteleg ca nu ati citit instructiunile...
    In lunile "din urma", tva-ul ramane 19%, cum e si normal, dealtfel... din iunie, cota normala de tva va avea procentul 24, deoarece dvs, urmand instructiunile, schimbati procentul cotei, la nomenclatoare, articole, tva...
    Deci, va "trateaza istoricul cu 19%" ....
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  5. #5
    Data inscrierii
    June 2009
    Posturi
    6

    Smile

    multumesc,.....

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Generator modificari de pret din Mentor -> interne, merge doar in varianta extins ? Pentru ca eu am varianta standard, dau click si nu se intampla nimic. Sau imi scapa ceva. Multumesc.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    Da, generatorul merge doar pentru varianta extins, dar daca sunati la firma va putem da coduri temporare pentru a putea utiliza si dvs. acest generator.

  8. #8
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Multumesc, o sa revin daca e cazul.

  9. #9
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Cluj Napoca
    Posturi
    30

    Implicit Tva 24

    Atentie la preturi multiple folosind "Generator modifcari de pret"; poate fi folosit doar daca aveti in nomenclatorul de articole preturile corecte, clic dreapta dupa preluarea stocurilor si "Aduc pret destinatie din nomenclator articole" altfel nu functioneaza corect. Daca nu le aveti in nomenclator va sfatuiesc sa folositi interfata BCS si dintr-o lista de stoc sa le "aduceti" in documentul "modificare pret"
    Liste - stocuri - stocuri la moment (01.07.2010 evident) selectati gestiunea tipul contabil (marfa in magazin). Lista o configurati doar cu coloanele de: denumire articol, masa (sau orice coloana cu valoarea zero) si cantitate. Expotati aceasta lista in format txt. Constante generale-constate BCS- Interfata BCS o puneti pe DA , articolele se identifica prin DENUMIRE, calea de import e cea unde ati exportat txt-ul. Constante utilizator, configurare cautare, mod de cautare articole- dupa denumire. Acum in modificare de pret, click pe plus albastru, import de la BCS, ar trebui sa "vedeti" fisierul exportat si daca ati facut totul corect va "aduce" in document tot stocul din acea gestiune, de aici incolo treaba e simpla
    Bafta!

  10. #10
    Data inscrierii
    April 2010
    Posturi
    4

    Implicit

    Daca suntem in iulie si am modificat cota tva la 24% mai putem reveni in iunie sa lucram cu cota veche? Intreb pentru ca mai sunt facturi intarziate, eventuale corectii etc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •