Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit Diferente curs valutar

    Buna ziua!

    La o firma ce este lucrata in Mentor din 2005 am creat acum in 2023 analitice la contul 665. Si la o compensare (factura in euro, plata in lei), nota contabila foloseste contul 665 in loc de 665.01. Si in cazul platii prin banca, tot 665 se foloseste in loc de analitiv. Unde ar trebui sa modific? La "Sabloane inregistrari contabile" am modificat la macheta de la "Regularizare Valuta", dar tot 665 se foloseste. Este vreo constanta ce trebuie modificata?

    Multumesc,
    Andrea

  2. #2
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Pentru banca este in nomenclatoare banci, configurari contabile -casa & banca si alegi fiecare congigurare in parte cu valuta si modifici din 665 in 665.01 iar la constnate ai si constnata- cheltuieli regularizare valuta. cam asta am modificat eu cand am facut analiticele la acest cont

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    La banca nu am probleme, imi face corect nota la reevaluarea de final de luna. Problema vine de la reevaluarea partenerilor, indiferent ca se face la plata prin banca, la compensare sau la Regularizare valuta parteneri.
    Nu am gasit la constante nici una cu "Regularizare valuta" (sau nu am vazut-o eu prin sutele de constante)

    Multumesc,
    Andrea

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Cautarea la gramada va ajuta mai mult. Va pun print screen ca sa vedeti ce anume sa cautati Screenshot_36.jpg

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Cautarea la gramada va ajuta mai mult. Va pun print screen ca sa vedeti ce anume sa cautati Screenshot_36.jpg
    Multumesc mult, merge!

    Spor,
    Andrea

  6. #6
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    3

    Implicit

    Buna seara. Sunt pentru prima data pe acest forum si as avea si eu o intrebare poate a mai intampinat cineva problema mea.dupa inchidere de luna nu imi preia bine soldul in raportul de gestiune si in 371 imi duce niste sume infernal de mari pe care eu la inchiderea lunii februarie nu le am in 371.Oare care sa fie problema?Multumesc

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Lucrati valoric? Cred ca mai multe detalii ar fi de ajutor

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •