Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    37

    Implicit Incasari facturi casa de marcat.

    Buna ziua,
    Am epuizat toate resursele si nu gasesc solutia:
    Eu vand marfuri cu tva si am facut toate setarile pentru incasare facturi off line.
    Wm nu-mi accepa articolului nou creat <Incasari facturi prin CM > decat daca are cota 0 TVA.
    Am facut un test asa si nu colecteaza tva la factura.
    Oare unde este eroarea ?

  2. #2
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Buna ziua! Aceste articole trebuie sa aiba TVA 0 pentru ca acesta se inregistreaza pe facturi sau in trezorerie (pentru avansuri). Motivul excluderii este faptul ca in jurnal apare factura ca document fiscal prin care s-a inregistrat baza si TVA-ul colectat.
    Poate va ajuta informatiile de aici http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Do...e%20marcat.pdf

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    37

    Implicit

    Factura contine articolul """Marfuri in mag valoric 19%"" si produce inregistrari corecte pana in momentul in care bifez incasarea.
    Dupa ce bifez incasarea , obtin aceleasi articolele , dar mai apare unul in plus : stornarea 411-4427
    In final nu se colecteaza tva nici de la factura nici de la monetar.

  4. #4
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    TVA-ul din factura este stornat pentru ca acesta trebuie inregistrat la incasarea prin bon fiscal. Descarcarea de gestiune se opereaza pe facturi. Pe monetare se importa toate inregistrarile din casa de marcat (articolele vândute pe
    bonuri fiscale si articolele generice corespunzatoare incasarilor de facturi). Inregistrarile contabile aferente articolelor vândute vor fi:
    5311 = 707
    5311 = 4427
    iar pentru incasarile de facturi vor fi:
    5311 = 473
    5311 = 4427
    In acest fel se sting valorile inregistrate pe 473 pe facturi si TVA-ul se inregistreaza pe monetar. In jurnalul de vanzari se vor regasi tot monetarele, ca documente generatoare de TVA.

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Eu cred din cea ce citesc ca are colegul ca problema ca situatie este putin mai complicata si anume: El incearca sa combine metodele de incasare si sa faca o metoda propie, adica ca altfel nu se explica de ce nu functioneaza si anume:
    1. daca alege incarea prin casa de marcat cu stornarea de marfuri atunci articolul configurat pentru incasare prin casa de marcat nu este cel cu tva 0 si 581 cont care este un articol fizic de trezorerie pentru incasare
    2. ar trebui sa faca incarea cu stornare prin 473 in cazul asta si atnci nu are ce cauta incarea cu factura ci listarea pe bon a produselor,

    Sa ne spuna si noua pas cu pas ce face adica asa, si ce configurari de articole a facut conform procedurilor:
    pasul 1 fac factura
    pasul 2 apas pe buntonul x care are numele pt incasare
    ....

    Sau daca nu se descurca recomand varianta vorbit cu distribuitorul, ca eu dupa pdf de mai sus din linkul din acest topic am configurat si merge brici, cu respectarea procedurii, nu combianatii intre proceduri.

  6. #6
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    37

    Implicit

    Am configurat conform solutiei transmisa de Wm :
    Am creat un articol nou avand cont reprezentativ 231 si venituri (provizoriu) 512.9 Acest articol are tva o cu deducere.
    Folosesc acest articol numai in monetare, pentru incasarea facturii pereche, pe care o selectez.
    Monetarul genereaza doar articolul 531.1= 512.9 Nu m ce cauta pe pagina de livrare a monetarului.
    Din punctul meu de vedere, coresunde si completeaza articolele din factura cu exceptia acelei stornari nenorocite.
    Iata articolele din factura :
    411= 707/4427
    512.9 = 411
    - descarcarea gestiunii
    - stornarea 411-4427
    Daca in factura nu bifez incasarea imediata- nu mi apare 512.9= 411 si nici stornarea tva.
    Astept cu mult interes acest raspuns .
    Multumesc.

  7. #7
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    37

    Implicit

    Gata, am inteles!

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    M-as feri sa folosesc acel cont 231 adica imobilizari in curs ca da in alte probleme as folosi intermediar cum zice in documentatie 473. analitic distinct, in rest e bine ca a-ti reusit sa intelegeti rationamentele. Poti configura sa mearga toate metodele insa, nu le poti combina intre ele, astea este cheia, sa fie aceeasi metoda de la cap la coada ca sa zic asa.

  9. #9
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    37

    Implicit

    Am scris gresit, era contul 371

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •