Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    27

    Implicit WinMentor in regim REMOTE APPLICATION

    La funcționarea WinMentor în regim Remote Application, adică atunci când un user se conectează remote la serverul pe care este instalat WinMentor și pe stația sa "vede" doar aplicația WinMentor, este deseori necesar ca anumite rapoarte sa fie salvate pe un disc local al stației de pe care se accesează aplicația WinMentor.
    În WinMentor pot fi accesate pentru salvare fișiere doar discurile serverului.
    Nu am găsit o cale sa pot salva pe un disc local al stației remote, așa încât, după salvare sa pot edita local respectivul fișier salvat.
    Mă poate ajuta cineva? Ca și contabil nu vreau sa las unui client dreptul de a avea acces la toate informațiile resursele server-ului meu dacă i-aș oferi acces remote desktop și nu remote application.
    Mulțumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Ati primit raspuns pe mail la aceasta situatie. Dar ca sa aiba acces si colegii de forum la informatie dau copy paste din raspunsul catre dvs de pe mail:

    Pentru a putea exporta ceva pe o statie, inseamna de fapt ca sistemul de operare al serverului sa vada discul de pe acea statie.
    Dar serverul nu poate vedea nici partitii, nici discuri ale clientului. El poate vedea locatii de sharing, iar acestea
    sunt mai degraba directoare decat discuri. De aceea WinMENTOR nu poate sa vada discurile locale.
    Totusi, serverul remote poate vedea discurile de la client ca directoare de sharing dintr-un calculator in
    reteaua lui denumit "tsclient"
    Astfel, de exemplu, discul clientului "D:" poate fi accesat sub forma \\tsclient\d, dar la selectie director, nu disc.


    ....deoarece nu dorim sa le acordam dreptul de a „vedea" sau utiliza (chiar si accidental) celelalte resurse ale serverului pe care avem instalata aplicatia.

    Intr-un server, resursele sale pot fi partajate foarte bine si in siguranta cu configurarile de rigoare,
    astfel incat, chiar daca ar vedea desktopul, nu inseamna ca nu i se poate interzice sa vada orice alte resurse.
    In momentul de fata, nu cred ca exista aplicatie care sa permita manipularea fisierelor dar sa nu permita vizualizarea discurilor locale,
    lucrul acesta e posibil doar din drepturi de acces Windows.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    27

    Implicit

    într-adevăr, nu citisem e-mail-urile de azi.
    Mulțumesc pentru răspuns! Va fi foarte util. Clienții mei nu au ce lista din declarații. Ei vor sa liste o factura sau fisa partener pentru a comunica cu aceșta.
    Este OK și așa pentru necesitatele de momement.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •