Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2009
    Posturi
    13

    Implicit modificare cota de tva la 24% la casa de marcat

    Buna ziua ,

    In 26.06 s-a aprobat modificarea cotei de tva de la 19% la 24% , incepand cu 1 iulie 2010 .
    Avand in vedere implicatiile asupra caselor de marcat , as dori sa stiu daca va aparea o noua versiune la winmentor sau niste instructiuni de la winmentor .

    Multumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Presupun ca, intre timp, ati observat ca instructiunile se gasesc pe site-ul producatorului... spor la lucru.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    27

    Implicit ce se intimpla cu tva de 19% ?

    daca in luna iulie trebuie sa introduc o factura de cumparari mai veche cu tva de 19% cum procedez?

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Te intorci in luna din care e datata factura.
    Georgiana T.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    27

    Implicit tva vechi de 19%

    ma refeream la situatia in care pentru luna iunie decontul de tva va fi depus deja la fisc si primesc factura ulterior.
    Atunci voi fi nevoit sa introduc o factura cu tva de 19% in decontul lunii iulie.

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    In acest caz, sunati furnizorul, ii spuneti sa va storneze factura si sa va faca alta, cu tva 24%...
    Strict din punctul de vedere al Mentor-ului, este ok sa bagati cu 19%, caci, tva-ul il puteti modifica, pe factura... si, puteti si filtra jurnalul de cumparari (ex: dupa observatii), astfel incat sa va arate doar facturile bagate cu 19, sau doar cu 24, pentru a verifica daca sunt ok totalurile si pica cu contabilitatea...
    Insa, IN DECLARATIA DE TVA DE LA MINISTER, NU STIU CUM S-AR PROCEDA...
    Deaceea, cel mai firesc mi se pare sa va reemita factura, cu tva 24...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  7. #7
    Data inscrierii
    October 2009
    Posturi
    13

    Implicit

    Un caz .
    In luna iunie s-au emis facturi de avans , bineinteles cu tva 19% ,
    In luna iulie trebuie facuta factura finala cu tva 24% compusa din 2 articole

    - storno avans
    - marfa

    mentorul va sti sa calculeze tva de 24% numai pe diferenta ce se va achita in luna iulie ?
    Asa cum s-a intamplat la lucrarile de constructii la 31.12.2008 , cand s-a schimbat regimul de taxare , din taxare inversa in taxare normala cu 19%

  8. #8
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Personal, nu am probat... dar, din moment ce la punctul 6 din instructiuni scrie ca DA, atunci sunt increzator... dvs nu ati citit instructiunile, sau ati constatat ca nu este asa, sau de ce intrebati?
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  9. #9
    Data inscrierii
    October 2009
    Posturi
    13

    Implicit

    Am probat .
    Storneaza avansul cu tva 19%
    Inregistreaza marfa cu tva 24% . Deci clientul este obligat la final , sa plateasca + 5% la tva , chiar daca avansul a fost integral platit cu 19% .
    Pare a fi aberatie .
    In situatia asta ar trebui sa modificam manual tva , pe factura .
    Mai rau este atunci cand avansul nu este integral si trebuie sa facem calcule de mana sa punem tva-ul corect
    Cred ca ar trebui , guvernantii sa se grabeasca cu normele , nu sa se dea termen de elaborare a normelor 30 de zile
    Scuzati accesul de nemultumire

  10. #10
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Pai este corect cum face Mentor-ul... in normele de aplicare ale codului fiscal scrie faptul ca avansul isi pastreaza regimul fiscal care l-a avut pe factura initiala...
    E ok cum face Mentor-ul...
    Clientul este normal sa platesca cu 4,2% mai mult, caci, asa il obliga legea; asta doreste guvernul: sa platim mai mult tva...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •