Pagina 1 din 5 123 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 50

Thread: D406

  1. #1
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit D406

    Buna ziua! Inteleg ca in dec 406 trebuie raportate soldurile initiale si finale pe partener.Noi folosim un cont ,462 pt care nu avem analitic .In acest cont tinem garantiile incasate de la chiriasi pt care avem emise facturi .
    Monografia este asa 4111 -462 la emiterea facturii si 5121 - 4111 .
    In declaratie se duc miscarile ,adica regasesc facturile emise,dar cum se duce soldul pe partener ? Trebuie sa mai fac eu ceva la declarayie sau pe anaf nu il intereseaza din ce se compune soldul lui 462?


    Multumesc frumos

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Din cate vad eu in D406 se regaseste in sectiunea Master Files pentru conturi Screenshot_27.jpg si Suppliers/Customers d.jpg
    Ultima oara editat deIrina; 17 March 2023 la 10:13

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Multumesc! Inca o intrebare ,un validator pt saft,sau cum pot verifica ca in xml s-a dus tot din balanta cum trebuie?

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Aveti o lista in Mentor/Contabile/Simulare D406 SAFT taxcode, puteti sa va ajutati de ea

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Si ce afiseaza aici este teoretic ceea ce duce in xml,nu? Adica miscarile de aici ar trebui sa corespunda cu balanta?

  6. #6
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Buna ziua! La taxe livrarile de bunuri din monetare s-a dus pe codul 380302,cod pe care eu nu il regasesc in anexele saft de le anaf.
    De asemenea la facturile de vanzare carr au 2 pozitii ,in taxe nu se duce decat prima linie ,si astfel nu putem face corelatia intre ce avem pe jurnal cu ce duce in saft.
    Puteti sa ma ajutati?

  7. #7
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    53

    Implicit

    Buna ziua, 380302 este taxcode care apare pe monetare pentru tranzactiile cu cota de tva 9%.
    Cat despre problema cu cele doua pozitii, ar trebui de vazut ce tip de document este? Daca este vorba de un document cu TVA partial deductibil este normal sa aduca asa.
    Depinde in ce zona a saft-ului va uitati, in sectiunea documente sau jurnal? As avea nevoie de mai multe informatii.

  8. #8
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Acolo avem bonurile fiscale emise de amef .Noi le importam prin appsmart si am inteles de ce le duce mentorul asa,dar corect ar fi pe 310309 ,pt ca ele sunt bonuri .ma rog ,am inteles intre timp.Acum am alta problema.Noi emitem lunar facturi de tip abonament si ele sunt in euro,introduc cursul si le emit. In saft aceste facturi le duce eronat in sensul ca vede la invoice line amount suma emisa in lei ×curs euro ,adica noi avem 9 euro chiria ,si el in loc sa duca 45 lei ,duce 225 pe linie,in toate campurile inclusivpe tva....

  9. #9
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    53

    Implicit

    Buna ziua!
    E o problema de program si este in curs de rezolvare, in urmatoarea versiune va fi rezolvata.

  10. #10
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Buna ziua! Stiti cumva cand se va rezolva problema ? In curand vom fi nevoiti sa depunem declaratia si in nici un caz nu o pot depune cu asa diferente.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •