Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 23
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit refacere carnete documente

    Am o eroare mai ciudata intr-o firma care se segmenteaza si aici cred ca eroarea este in codul sursa care nu stie sa faca verificarea carnetului, ci doar a plajei.
    Mai exact am mai multe carnete de documente care au plaja de carnete care se pot suprapune insa ele sunt diferite pentru ca au alta serie. Cum pot rezolva ca sa nu imi mai raporteaze aceste documente ca dublate cand fac acesta refacere de carnete din avarie:

    Cazul e asa am seria: SMY de la 1 la 2 000 000 si seria ESUM de la 100 001 la 200 000 ambele serii sunt raportate cu numere dublate in luna ianuarie 2023 cu toate facturile utilizate, lucru care nu este corect, banuiesc ca se face verificarea dupa numere doar si nu dupa serie si numar cum ar fi corect.

    Acelasi comportament este si la compensari, si la diminuari de stoc si la nir, undeva este un bug care ar trebuie rezolvat ca altfel e ciudata situatia.

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Din ce inteleg este imposibil ca mentorul sa aiba 2 carnete la care diferaa doar seria si numerel sa fie identice? Sa nu mai zic ca am ramas cu serii care nu am documente fiind inchise de multi ani si care acuma din cauza erorii de mai sus nu pot sa le sterg. Ceva e ciudat sincer nu cred ca e normal acest comportament al bazei de date dupa o segmentare.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Tot ma chinui sa reproduc, rup firme si degeaba, nu am probleme cu carnetele sau cu numerele de documente.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Eu stiu doar ca baza segmentata are probleme la seriile de facturi si citez, cea ce mi-a spus distribuitorul verificarea documenteleor se face dupa numar si nu dupa serie si numar si de aceea le vede dublate. ca sunt serii diferite dar plaja de numere se suprapun: Atasat alaturat cum se vede la o refacere de carnete, baza imi propune in facturi numerele corecte dar in rest nu pot sterge seriile neutilizare care nu au nici un document ramas in perioada cuprinsa de la 01.01.2022-31.01.2023, 79.serii facturi.jpg 80.eroare facturi.jpg 81.erore facturi, compensari si diminuari.jpg 83.eroare nir avize note transfer si bonuri consum.jpg 82. eroare compensari.jpg

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    A-ti reusit ceva cu identificarea problemei care duce la aceste erori prezentate mai sus?

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nimic deocamdata

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Vorbit si cu distribuitorul si a ramas ca va trimite dansul o baza cu aceste erori ca am zis ca e cel mai rapid asa.

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    A ajuns baza de date? O idee de lucru cu acesta problema ca in momentul de fata e complicat de facut o refacere carnete cu atatea erori nici nu stii ce sa intlegi din ele.

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu am primit nici o baza de date inca.

  10. #10
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Ok, multumesc de raspuns voi vorbi astazi din nou cu distribuitorul sa va retrimita baza de date, ca eu nu am cum ca daca aveam va trimiteam eu baza cu probleme.

    PS: daca este eu pot cu mare drag sa trimit baza de date, daca am o modalitate si imi spuneti cum sa fac, aici sau in privat daca sunt probleme de confidentialitate legata de modalitatea de remitere a bazei de date catre dumneavostra.
    Ultima oara editat dealexadi; 31 March 2023 la 12:31 Motiv: Adaugat ps:

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •