Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    9

    Implicit Salariat facilitati constructii, salariu peste plafon, impozit salariu eronat in D112

    Am constatat ca incepand cu D112 aferenta lunii august 2022, pentru un salariat in firma cu facilitati in constructii, al carui salariu depaseste plafonul de 10.000 lei si care are contributie personala la fond de pensii facultative, in D112 la rubrica E1_5 (alte deduceri) nu se mai preia suma, iar sumele privind venitul baza de calcul (E1_6) si impozit retinut/scutit (E1_7 si E3_21) nu sunt corecte.
    Aceasta anomalie nu apare in cazul salariatilor care au contributie personala la fond de pensii facultative, dar nu depasesc plafonul.
    Ma poate ajuta cineva cu o parere? Sa fie o problema in modulul de declaratii sau mi-a scapat mie vreo setare?
    Ultima oara editat dedoinita10; 02 March 2023 la 15:45

  2. #2
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Buna ziua! Contributia personala la fondul de pensii facultative cum o aveti configurata?

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    9

    Implicit

    Ca si retinere individuala permanenta neimpozabila. Pana la luna august a fost corect. Problema apare doar din luna august 2022 si doar la salariatul care depaseste plafonul de 10.000 lei.

  4. #4
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    ce Mod de calcul aveti la retinere? ret.png

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2023
    Posturi
    9

    Implicit

    am aceasta configuratie

    Eu am concluzionat ca programul incearca sa imparta suma (160 lei) : pana la plafon si peste plafon.
    PP3-1-1.png

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    Da, este un fel de proportie. In acest moment nici noi nu mai stim cum ar trebui calculat, pentru ca ordinul este cel vechi, cu modele de calcul pentru plafonul de 30mii cand nici nu era vorba de retineri neimpozabile. Daca aveti vreun model sau raspuns oficial de la anaf suntem pe receptie

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •