Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit Marfa in custodie

    Ma poate invata cineva cum sa lucrez cu marfa vanduta si pastrata in custodie?
    Vrea clientul sa-i fac factura si sa mi-o plateasca, marfa sa ramana la mine si sa o ridice el treptat.
    Am incercat din factura sa dau "Pastrare articole in custodie" si mi se deschide o fereastra dar nu-mi aduce niciun articol si nici nu pot adauga eu.
    Am citit in fisierul de help dar nu m-am lamurit.

  2. #2
    Avatar Viviana
    Viviana e offline Senior WMEnterprise QA Analyst
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    20

    Implicit

    Buna ziua,
    Dacă marfa vândută clientului este depozitată temporar (la cererea clientului), atunci în factură, pe linii se alege Tip marfă = Custodie. În acest fel, după salvarea facturii, la apelarea opțiunii „Păstrare articole în custodie”, se va deschide o machetă pentru specificarea gestiunii și tipului contabil de custodie.
    Acestea se completează automat dacă au fost setate constantele „Tip contabil pentru articole păstrate în custodie” și respectiv „Gestiune implicită custodie”. Se va genera astfel un aviz de intrare cu linii de tip Custodie.
    Se poate seta constanta „Generare automată aviz custodie pentru Tip marfă = Custodie”, pentru ca avizul să se genereze automat, cu sau fără vizualizare, la salvarea facturii, fără a apela opțiunea și a trece prin macheta intermediară.
    Descărcarea stocurilor primite în custodie și stingerea avizelor se face în aceleași 2 moduri descrise la cazul A:
    - Pe aviz de intrare alegând partenerul și apelând opțiunea „Generarea poziții în roșu”; liniile stornate vor avea completat automat „Custodie = Da” și livrarea se va rezolva automat din pozițiile stoc create prin avizul de intrare selectat.
    - Pe aviz de ieșire alegând, ca și client, partenerul de pe avizul de intrare și apelând opțiunea de pe plus albastru “Preluare articole din avize intrare CUSTODIE”.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Multumesc frumos pentru instructiuni. Problema este ca procedand dupa cum mi-ati spus, mi se genereaza un transfer intre gestiuni, cu gestiunea care comanda "nedefinit", nu genereaza aviz. Drept urmare, nici restul pasilor nu il pot face.

  4. #4
    Avatar Viviana
    Viviana e offline Senior WMEnterprise QA Analyst
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    20

    Implicit

    Nu se genereaza transfer ci aviz de intrare de tip custodie

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •