Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2022
    Posturi
    22

    Implicit drepturi asimilate

    Buna ziua,

    Beneficiile (asigurarea de sanatate si diurna neimpozabile) imi apar bine in salarii (apar evidentiate la alte deduceri si in fluturasi si in d112 (...versiunea care este), dar sumele impozitate nici nu apar evidentiate nici impozitate, nu mai zic ca vreau ca aceste sume impozitate sa nu imi modifice restul de plata, ma puteti ajuta in vreun fel cu o parere?
    Multumesc anticipat!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Logic vorbind orice suma care modifica impozitul se va reflecta si in restul de plata. Probabil in timp vom face modificari in program pentru contabilizarea sumelor din drepturi in natura dar restul de plata trebuie sa il reglati dvs cu sume adaugate salariului.

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2022
    Posturi
    22

    Implicit

    Le adaug dar dati-mi un mod de calcul pentru a stabili aceste sume brute. Am incercat pe Alte drepturi si pe Prime speciale sa stabilesc aceste sume brute dar nu le stabileste corect.
    Multumesc,

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Pai calculati diferenta de la restul de plata si treceti in meniul alte drepturi la net si calculati brutul de acolo.

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Am introdus diurne prin modulul Drepturi in natura/sume asimilate salariilor.
    Imi apar in stat la venituri neimpozabile.Dar nu se face nici o nota contabila. Cum configurez?
    Ma gandesc ca daca tot le pun in stat, sa-mi genereze si cheltuiala in 625, eventual sa platesc si diurna odata cu salariile.

  6. #6
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Contabilizarea acestor sume este un pic mai complicata, deoarece contul ar trebui sa difere in functie de categoria cheltuielii: 624, 625, 628, eventual cu diverse analitice ce trebuie create. Pana acum nu s-a impus necesitatea evidentierii separate din punct de vedere contabil a acestor sume, vom vedea pe viitor cum trebuie gestionate dpdv contabil, insa pe moment avem aceasta solutie fara contabilizare, iar cheltuiala se va inregistra cand se face plata din casa/banca direct pe cont.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •