Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit Configurare prime, sporuri, diurne

    Buna ziua,

    Intrucat din ianuarie veniturile asimilate salariilor si diurnele se vor raporta in 112, puteti pune niste tutoriale cu modul de configurare?
    In pdf-urile cu parametrii de configurare situatia este tratata destul de succint.


    Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Deocamdata asteptam si noi cu interes anexa de la anaf pentru modificarile si modul de completare a 112 pentru ianuarie. Probabil ca daca va apare anexa 8 veti sti si dvs cum sa faceti selectia in mentor.

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    In parametrii de configurare scrie ca se recomanda ca sporurile, primele, diurnele sa fie introduse prin meniul Drepturi in natura/sume asimilate salariilor.
    Inteleg ca inca nu a aparut anexa de la anaf, dar eu am incercat sa testez ce e pana acum in mentor. Am introdus prime, diurne, tichete masa. In fluturas tichetele de masa si primele apar cumulat la rubrica tichete masa. Diurnele apar la Cheltuieli profesionale. Nu ar trebui sa apara separat?
    Un spor care se aplica procentual nu poate fi adaugat prin meniul Drepturi in natura/sume asimilate salariilor si numai prin sporuri. Cu astea ce facem?

  4. #4
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    In documentatia cu configurarile pt salarii se specifica faptul ca veniturile asimilate salariilor impozabile si neimpozabile se vor trece pe macheta de Drepturi in natura/sume asimilate salariilor. Veniturile salariale (prime, stimulente, sporuri) se vor acorda ca si pana acum pe machetele de Alte drepturi/penalizari si Sporuri temporare sau permanente.

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Asadar, ca sa rezumam. In cazul meu, am :
    -sporuri si prime care se trec in Alte drepturi/penalizari sau Sporuri temporare sau permanente
    -tichete masa si diurne care se trec in Drepturi in natura/sume asimilate salariilor.
    Cu rezerva ca asteptam noul 112 pentru a stii clar configurarile.
    Este corect?

  6. #6
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Da, este corect. Vom vedea la Drepturi in natura/ sume asimilate salariilor daca o sa fie necesar sa facem dezvoltari pentru contabilizarea separata.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •