Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit Contract mandat/administrare

    Buna ziua.

    Cum generez un""stat"" pt indemnizatia unui administrator in baza unui contract de administrare, fara sa generez pontaj?

    Mi s-a spus ca trebuie sa-l introduc la fel ca pe un salariat, in Nomenclator, sa bifez ""special contract"", norma de 8 ore, salariul. Contributiile a trebuit sa le selectez eu pt ca nu le-a generat programul si, pt ca, nu calcula impozit ( desi trebuie sa i se retina toate contributiile, lucru confirmat si de ANAF, art. 76, al. 2, Cod fiscal), am setat bifa de ""Special contract"" in Impozitar, care nu era setata.

    Nu e OK sa se faca pontaj. Persoane care lucreaza in alt program ( ASIS) spun ca nu introduc pontaj. Cred ca nici in D112 nu trebuie sa apara cu ore lucrate. Nu se supune ITM-ului.

    Distribuitorul meu mi-a spus ca"" daca nu doresc sa vad pontajul, sa aplic filtre""- profesionist, nu?

    Sigur mai sunt persoane cu aceste tipuri de contracte. O solutie, va rog!

    Multumesc frumos.

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Incep prin a spune ca eu as alege ca tip de contract venituri asimilate (nu este salariat) si acolo as alege din caetgoria tip venit asimilat care devine functionala. Cel putin pt mine ca utiliator asa mi se pare mai corect., acuma fiecare are parerea lui mai avizata sau neavizata mai corecta sau mai putin corecta depinde cum privesti lucrurile si cum ajungi la rezulat.

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    Incep prin a spune ca eu as alege ca tip de contract venituri asimilate (nu este salariat) si acolo as alege din caetgoria tip venit asimilat care devine functionala. Cel putin pt mine ca utiliator asa mi se pare mai corect., acuma fiecare are parerea lui mai avizata sau neavizata mai corecta sau mai putin corecta depinde cum privesti lucrurile si cum ajungi la rezulat.
    Multumesc.
    Am incercat, deja si asa. Insa, nu se genereaza stat fara pontaj.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    Programul nu va calcula salariul fara macar o ora pontata. Incadrarea corecta este pe venituri asimilate (nu este salariat) cu bifa de administrator la tip contract, iar incadrarea acestuia pe o formatie distincta va va ajuta la generarea pontajelor fara aceasta formatie.

  5. #5
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Programul nu va calcula salariul fara macar o ora pontata. Incadrarea corecta este pe venituri asimilate (nu este salariat) cu bifa de administrator la tip contract, iar incadrarea acestuia pe o formatie distincta va va ajuta la generarea pontajelor fara aceasta formatie.
    Multumesc frumos.

    Ce anume selectez din categoria Veniturilor asimilate, pt ca nu se prea potriveste, niciuna. Am selectat ''Directori cu ctr de mandat"", insa nu stiu daca e OK.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    pai ati spus ca este administrator deci asta trebuie sa selectati admin.png

  7. #7
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    pai ati spus ca este administrator deci asta trebuie sa selectati admin.png
    Mai jos, la tip venituri asimilate

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Gabi68 Vezi Post
    Mai jos, la tip venituri asimilate
    Cred ca la asta va referiti


    Screenshot_4.jpg

  9. #9
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Cred ca la asta va referiti


    Screenshot_4.jpg
    Care ar fi mai potrivit, dupa dvs?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •